banner464

Karaman’dan Bin 300 İhbar Yapıldı

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Adana Bölge Müdürü İrfan Alkaş, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünü ziyaret etti.

Karaman’dan Bin 300 İhbar Yapıldı

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Adana Bölge Müdürü İrfan Alkaş, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünü ziyaret etti.

13 Temmuz 2016 Çarşamba 11:41
915 Okunma
Karaman’dan Bin 300 İhbar Yapıldı

Buğday, arpa, mısır, ayçiçeği, fasulye, şeker pancarı, nohut, patates, elma, aspir, kavun, karpuz, bağ ve sebze alanlarına büyük oranda zarar veren dolu, rüzgar ve su baskını Karaman’ın kuzeyi ve kuzeybatısı ile Kazımkarabekir ilçesinin genelinde etkili oldu. 29 Haziran 2016 tarihinde yaşanan şiddetli dolu ve rüzgar afeti nedeniyle tarımsal ürünlerin büyük hasar gördüğü afet sonrasında Tarım Sigortası (TARSİM) yaptıran üreticiler tarafından afet ihbarları yapıldı.  Bu kapsamda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Abdullah Kaya’yı ziyaret eden; Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Adana Bölge Müdürü İrfan Alkaş, TARSİM tarafından Karaman’da yapılan çalışmalar hakkında bilgiler vererek Karaman’da arpa, buğday ve mısır ürünlerinin sigortalatıldığını ve 20 eksperin görevlendirildiğini ifade ederek, tespit çalışmalarının en kısa sürede tamamlamaya çalıştıklarını söyledi.
Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), Karaman’dan bin 300 ihbar yapıldığını ifade eden İl Müdür Vekili Abdullah Kaya; afetin İl Müdürlüğünce oluşturulan 4 teknik ekip tarafından ön tespit çalışmalarının yapıldığını ve % 30 ile % 100 oranlarında hasar oluştuğunu tahmin ettiklerini söyledi. Zarar gören alanlarda İl Müdürlüğü olarak yaşanan afetle ilgili Bakanlık nezdinde gerekli girişimlerin yapıldığını söyleyen İl Müdür Vekili Kaya, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamında 20 kişilik eksper ekibince yapılan tespit çalışmalarının 01 Temmuz 2016 tarihinde başladığını ve 13 Temmuz 2016 tarihine kadar bitirilmesinin planladığını ifade etti.

Yorumlar