banner464

KARAMAN'IN TAHİNLİ PİDESİ ÜLKE SINIRLARINI AŞTI

Karaman'da Ramazan Aylarının vazgeçilmez tadı olan tahinli pide Avrupa’ya da gönderiliyor. Yaklaşık yarım asırlık devam eden tahinli pide iftar ve sahurlarında vazgeçilmezi oluyor.

KARAMAN'IN TAHİNLİ PİDESİ ÜLKE SINIRLARINI AŞTI

Karaman'da Ramazan Aylarının vazgeçilmez tadı olan tahinli pide Avrupa’ya da gönderiliyor. Yaklaşık yarım asırlık devam eden tahinli pide iftar ve sahurlarında vazgeçilmezi oluyor.

26 Haziran 2015 Cuma 10:32
2917 Okunma
KARAMAN'IN TAHİNLİ PİDESİ ÜLKE SINIRLARINI AŞTI
Karaman’da özellikle Ramazan ayında imalatı yapılan tahinli pide, artık ününü ülke sınırlarına kadar taşıdı. Aynı yerinde 40 yılı aşkındır, leziz tahinli pidesiyle Karamanlıların sofrasını renklendiren Niğmet Pide Fırını önünde kuyruk hiç eksik olmuyor. Ramazan ayında özellikle kent merkezinde faaliyet gösteren fırın, yerel müşteri ağını uluslar arası kıtalara kadar uzatmayı başardı. İftar vaktine saatler kala işyeri önünde kuyruk oluşturan vatandaşlar tahinli pidenin lezzeti için sıcağa rağmen sıra beklerken, işletme sahipleri gurbetçilerinde paket paket satın alarak tahinli pideleri yurt dışına götürdüklerini söyledi. Yurtdışında Hollanda, Almanya, Avusturya gibi ülkelere sürekli pide gönderdiklerini söyleyen firma yetkilileri en son olarak Amerika'ya gönderdiklerini ifade ettiler.
Soğutularak korunan ve yağlanma özelliği ile lezzetinden ödün vermediği öğrenilen tahinli pidelerin yurt dışında yabancı insanlarında gurbetçiler vasıtası ile pidelerden tattıklarını öğrenen fırın çalışanları mutluluk duyduklarını ifade ederken, halkın yoğun ilgisinden dolayı teşekkür etti. Niğmet Pide Fırınında her yıl olduğu gibi tereyağlı, sade margarin ve cevizliden yapılan taze tahinli pideler iftar ve sahurda sofraların vazgeçilmezleri arasında yerini koruyor.
TAHİNLİ PİDE'NİN FİYATLARI GEÇEN YILA GÖRE DEĞİŞMEDİ
Ramazan ayının ilk gününden itibaren büyük ilgi gören tahinli pidelerin, geçen yılki fiyatlardan satıldığını belirten Niğmet Pide Fırını Sahibi Murat Eryiğitoğlu, tahinli pidenin mübarek Ramazan ayında Karaman’da daha fazla talep gördüğünü söyledi. Karaman’da 1984 yılından bu yana fırının işletmeciliğini yapan Eryiğitoğlu, 31 yıllık tecrübe ile her şeyden önce kaliteli hizmet sunmaya özen gösterdiklerini dile getirdi.
Ramazan ayının gelmesi ile fırında bu aya özel sadece tahinli pide çıkan Fırında, bugünden itibaren talep ve siparişlerin artması bekleniyor.
Normal, cevizli ve terayağlı olmak üzere üç çeşitte tahinli pide çıkardıklarını söyleyen işletmeci Murat Eryiğitoğlu, gösterilen ilginin en başında usta ile kaliteli malzemenin işlenmesinden lezzetli pide çıkarmaya özen gösterdiklerini ifade ederek, “Ramazan ayında bizim fırında sadece tahinli pide üretmek adet haline geldi. Çünkü kaliteli malzemeleri, tecrübeli ustalarımızın eline sunduğumuzda pidemiz de kaliteli oluyor. Bu şekilde de Ramazan ayı boyunca ilgi görüyor” dedi.
Tüm Karaman halkı ve İslam Alemi’nin mübarek Ramazan ayını da tebrik eden Eryiğitoğlu, bu yılki Tahinli pide fiyatlarında da geçen yıla göre bir değişiklik uygulamayarak normal 3.5 TL, Tereyağlı 4 TL ve Cevizli ise 5 TL’den satışa sunacaklarını belirtti.Tahinli pide lezzetiyle herkesi büyülemeye devam edecek gibi gözüküyor.
Necati ERMİŞ
Son Güncelleme: 27.06.2015 18:03
Yorumlar