banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

Karaman’ın Tarihi Taşkale Halısı MEVKA Desteği ile Tanıtılacak

Karaman’ın tarihi Taşkale Halısı Mevlana Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle, araştırılarak yeniden katma değerli bir ürün haline dönüştürülmesi hedefleniyor.

YEREL 24.02.2022, 14:07 24.02.2022, 14:12
169
Karaman’ın Tarihi Taşkale Halısı MEVKA Desteği ile Tanıtılacak
banner762

Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Teknik Destek Programı kapsamında Mevlana Kalkınma Ajansı’na sunulan Karaman Taşkale Halısı Araştırma Projesi’nin sözleşmesi Mevlana Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Vali Mehmet Alpaslan Işık’ın da katılımıyla Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İhsan Bostancı ve Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Yemiş tarafından imzalandı.

Mevlana Kalkınma Ajansı desteği ile hayata geçirilecek olan proje ile Karaman İli Taşkale Yöresinde unutulmaya yüz tutmuş bir değer olan Taşkale Halısının ayrıntılı olarak araştırılarak yeniden katma değerli bir ürün haline dönüştürülmesi hedefleniyor.

Mevlana Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Vali Mehmet Alpaslan Işık, “Şehrimiz, köklü tarihi ve dini yapısı, eşsiz kültür ve turizm varlıkları ile Anadolu coğrafyasının kadim şehirlerinden biridir. Hangi yöresine dokunsanız sizlere mutlaka bir değer ve bir hikâye sunar. Tarihi Taşkale Halısı da bunlardan birisidir. Özellikle son yıllarda dünya üzerinde olduğu gibi ülkemizde de bir bölgeye ait değerler taşıyan ve kendine has özellikleri, standardı, yapılış şekli olan ürünlere rağbetin arttığı hepimizin malumudur. Bu noktada, bu tarihi ve kültürel varlıkların ulusal ve uluslararası alanda tanıtımın yapılarak bir marka değeri oluşturulması hem bu ürünlerin üreticilerine hem de bölge halkına büyük katkılar sağlayacaktır. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve Mevlana Kalkınma Ajansımız tarafından desteklenen bu projeyi Taşkale Halısına hak ettiği değeri kazandıracak olması açısından son derece önemsediğimi ifade ederek, projenin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@