banner877

banner896

banner910

Son Dakika
banner722

KARDOHAK Üyelerinden Hayvan Barınağına Ziyaret

Karaman Doğa ve Hayranları Koruma Derneği (KARDOHAK) üyeleri Karaman Belediyesi Hayvan Barınağı’na bir ziyaret gerçekleştirdi.

YEREL 11.09.2021, 17:57 11.09.2021, 17:59
333
KARDOHAK Üyelerinden Hayvan Barınağına Ziyaret
banner762

"Üzülmek ve ağlamak yerine, çözümün bir parçası için destek ol!” sloganıyla yola çıkan Karaman Doğa ve Hayranları Koruma Derneği (KARDOHAK) üyeleri Karaman Belediyesi Hayvan Barınağı’na bir ziyaret gerçekleştirdi.  Ziyaret sonrasında dernek üyeleri, Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü ve barınak çalışanları ile bir araya gelerek son çıkan yasa ve barınakta yürütülmekte olan projelerle alakalı bilgi alışverişinde bulundu.

Ziyaret sırasında Karaman Belediyesi Veteriner işleri Müdürü Mehmet Emdirme KARDOHAK üyelerine koruma altına alınmış ve bakımı yapılan hayvanlar hakkında bilgi verdi. Emdirme, geçici hayvan barınağından sahipsiz hayvanların yararlandığı gibi sahipli hayvanlara da birçok yönde hizmet verdiklerini dile getirdi.

Geçici hayvan barınağında gerek sahipsiz sokak hayvanlarının gerekse sahipli hayvanların muayene, tanı, tedavi, operasyon, aşılama, kısırlaştırma, işaretleme, mikroçip uygulama, kayıt ve sahiplendirme gibi hekimlik faaliyetleri yürütüldüğünü belirten Emdirme, hayvanları sahiplenmek isteyen vatandaşlarında bu hayvanları ücretsiz olarak verdiklerini söyledi.

KARDOHAK’ın kurulduğu günden bugüne kadar doğa ve hayvan sevgisi ile ilgili farkındalık yaratmak ve toplumda bu bilinci yaygınlaştırmayı ülkü edindiğini, ayrıca faaliyetlerini hiçbir maddi beklenti içine girmeden tamamen manevi duygular ile gönüllük esasına göre yürüttüğünü ifade eden KARDOHAK Başkanı Barış Çağlar, 5119 Sayılı Hayvan Koruma Kanunu hakkında bilgilendirmede bulundu.

Yeni yasa hakkında konuşan Çağlar, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Yapılan değişikliklere göre kedi ve köpek sahipleri, hayvanlarını dijital kimliklendirme yöntemleriyle kayıt altına aldırmakla yükümlüdürler. Bunun yanında tehlike arz eden Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasilerio türlerini veya bunların melezlerini üreten, sahiplenen, sahiplendiren barındıran, besleyen, takas eden, sergileyen, hediye eden ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapana hayvan başına 11 bin Türk Lirası idari para cezası verilir ve bu hayvanlara el konulur ve bu hayvanlar belediye tarafından hayvan bakımevine götürülür. Fakat bu hayvanların altı aylık süre içerisinde kısırlaştırmasını yapan ve bunu belgeleyip bakanlığa kayıt ettirenler bu köpeklere ölünceye kadar bakabilirler. Fakat bu köpekler halkın yoğun olduğu yerlerde parklara giremezler. Sadece ağızlık ve tasma ile sakin yerlerde gezdirebilirler.”

Ayrıca Çağlar, dernek olarak çalışmalarına devam edeceklerini halkın bu konularda kendilerinin yanında olarak destek vermelerine ihtiyaçları olduğunu ederek sözlerini bütün katılımcılara teşekkür ederek tamamladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
29°
açık
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 05:07
Güneş 06:27
Öğle 12:45
İkindi 16:12
Akşam 18:54
Yatsı 20:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@