banner464

KAZIM KARABEKİR PAŞA, VEFATININ 68. YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI

Karaman'ın Kazımkarabekir ilçesinde Kazım Karabekir Paşa'nın vefatının 68. yıl dönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi.

KAZIM KARABEKİR PAŞA, VEFATININ 68. YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI

Karaman'ın Kazımkarabekir ilçesinde Kazım Karabekir Paşa'nın vefatının 68. yıl dönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi.

26 Ocak 2016 Salı 14:37
394 Okunma
KAZIM KARABEKİR PAŞA, VEFATININ 68. YIL DÖNÜMÜNDE ANILDI
Karaman'ın Kazımkarabekir ilçesinde Kazım Karabekir Paşa'nın vefatının 68. yıl dönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi. Kazımkarabekir Parkı'nda düzenlenen anma programında ilk olarak Kazımkarabekir anıtına çelenk sunuldu. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Kazımkarabekir Meslek Yüksek Okulu Konferansa Salonunda devam eden programda, Kazımkarabekir Belediye Başkanı Ali İhsan Alanlı, yaptığı konuşmada, Kazım Karabekir Paşa'yı rahmetle andıklarını söyledi. İlçeye adını veren Kazım Karabekir Paşa'nın ismini ilelebet gelecek nesillere anlatacaklarını ifade eden Alanlı, şunları kaydetti: "Bu topraklar ve bu toprakların insanları olarak bir asker büyük bir devlet adamı ve gönlü insan sevgisiyle dolu büyük bir insanın bağrımızdan çıkarmaktan dolayı ne kadar övünsek ne kadar gururlansak azdır. Çünkü o bizimdir çünkü o bizdi. Bugün bu aziz vatan topraklarında hür ve bağımsız olarak yaşayabiliyor dilimizi konuşabiliyorsak, inancımızı yaşayabiliyorsak bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kazım Karabekir Paşa ve silah arkadaşlarına borçluyuz." 
Selçuklu Üniversitesi İletişim Fakülte Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Arabacı ise konuşmasında, "Savaş döneminde Kazım Karabekir Paşa'ya bakıyorsunuz Çanakkale'de. Askerleriyle birlikte savaşıyor. Kazımkarabekir Mehmetçiğin içinde. Yeri geliyor siper oluyor Mehmetçiğe kan revan içinde harbi göğüslüyor. Oradan Kazımkarabekir'in madalyaları var. Sonra Karabekir bakıyorsunuz Bağdat'ta, Basra'da. Harp olmadığı günlerde Kazımkarabekir kitap okuyor. Sipariş üzerine kitap getirttiriyor ve cephede kitap okuyor. Buraya dikkat edin kitabı okulda okumuyor. Karabekir kolay Karabekir olmamış" ifadelerini kullandı. Düzenlenen programa, Karaman Valisi Murat Koca, Garnizon Komutanı Kıdemli Jandarma Albay Mustafa Akış, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Kazımkarabekir Kaymakamı Ekrem Güngör, daire müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

Son Güncelleme: 26.01.2016 14:42
Yorumlar