banner877

banner919

banner928

banner990

banner957

Son Dakika
banner722

KMÜ’LÜ Akademisyen Yeni Bir Canlı Türü Keşfetti

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Kamil Özdağ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Elemanlarından Dr. Mehmet Kürşat Şahin, ülkemiz biyoçeşitliliği için son derece önemli bir keşfe imza attı.

YEREL 01.07.2022, 09:13
896
KMÜ’LÜ Akademisyen Yeni Bir Canlı Türü Keşfetti
banner762

Gümüşhane Üniversitesinden Dr. Öğretim Üyesi Muammer Kurnaz ve Dr. Ali İhsan Eroğlu ile birlikte uzun yıllar boyunca ülkemiz biyoçeşitliliğinin tanınması ve korunması için çalışmalar yürüten Dr. Mehmet Kürşat Şahin, yeni bir kertenkele türü keşfetti.

DOĞA MERAKLILARININ DİKKATİNİ ÇEKEN BÜYÜK KEŞİF

Türkiye’nin biyoçeşitlilik adına önemli bir konumda olduğuna dikkat çeken Dr. Mehmet Kürşat Şahin, ülkemizin dünya üzerinde tanımlanmış olan 36 biyoçeşitlilik sıcak noktasından üçüne ev sahipliği yaptığını belirterek, bu durumun Anadolu’nun dünya üzerindeki yerini üst sıralara taşımakla kalmayıp, bu coğrafyanın doğal türlerini anlamaya çalışan bilim insanlarına da büyük bir sorumluluk yüklediğini vurguladı.

Dr. Mehmet Kürşat Şahin, yeni keşfedilen türle ilgili ise şunları söyledi: “Son çalışmamızda Kafkas biyoçeşitlilik sıcak noktasında yer alan Artvin Yusufeli Barhal Vadisi’ndeki bir grup kertenkele ciddi biçimde dikkatimizi çekti ve bu grubun yakın türlerine kıyasla ayrı bir yerde konumlanabileceğini düşündük. Bunun üzerine yoğun şekilde arazi ve laboratuvar çalışmaları gerçekleştirdik. İki yılı aşkındır sürdürdüğümüz aşamalar bu popülasyonun gerek morfolojik gerekse de filogenetik düzeyde farklı bir dalda konumlandığını ortaya koydu.”

YENİ TÜRE ANNESİNİN İSMİNİ VERDİ

Dr. Mehmet Kürşat Şahin, yeni türün dâhil olduğu kaya kertenkeleleri cinsinin 36. ve son üyesi olduğunun altını çizerek, “Tür düzeyinde tanımlanan bu popülasyona, meslektaşım Dr. Öğretim Üyesi Muammer Kurnaz’ın önerisi ile geçen yıl yitirdiğim annemin (Saliha Şahin) adını yaşatmak maksadıyla ‘Darevskia salihae’ (Saliha Kertenkelesi) ismini vererek bilim dünyasına bu şekilde tanıttık. Şu ana kadar dünya üzerinde varlığı sadece Barhal Vadisi’ndeki 150 metrelik bir kaya bloğundan ibaret olarak bilinen bu tür için bundan sonraki önceliğimiz türü doğasında korunması için üniversite - kamu – STK işbirliğiyle projeler geliştirip, etkin aksiyonlar almak.” dedi.

“TANIRSAN SEVERSİN, SEVERSEN KORURSUN”

Dr. Mehmet Kürşat Şahin, çalışmanın zooloji alanında etki faktörü yüksek olan ‘Zoological Studies’ dergisinin son sayısında yayınlandığını hatırlatarak, “Böylesine özel türleri ne kadar yakından tanırsak o kadar severiz. İnsan bu türleri sevmeye başlayınca doğal olarak korumaya da başlıyor. Doğa meraklılarını bu alanda yapılmış çalışmaları incelemeye ve kendilerine yeni bir hobi alanı oluşturmaya davet ediyorum. İlgililer http://zoolstud.sinica.edu.tw/ adresinden yapmış olduğumuz bu çalışmaya ulaşabilirler.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 11 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@