banner860

banner877

banner880

banner590

Son Dakika
banner722

KMÜ’lü Akademisyenden Elektrikli Otomobil Projesi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Arş. Gör. Dr. Abdurrahman Özgür Polat, elektrikli otomobil üretim projesi geliştirdi.

YEREL 06.05.2021, 11:28 06.05.2021, 13:58
145
KMÜ’lü Akademisyenden Elektrikli Otomobil Projesi
banner762

Şehir içi kullanımında önemli bir yeri olması planlanan L6e Quadricycle (dört tekerlekli) segmentindeki otomobilin tasarımı için ayrıca Arş. Gör. Dr. A. Özgür Polat tarafından “Bizim Çizgimiz Elektrikli Otomobil Gövde Tasarım Yarışması” başlatıldı.

ÇEVRECİ VE ÇOK AMAÇLI BİR OTOMOBİL PROJESİ

KMÜ'lü Arş. Gör. Dr. A. Özgür Polat'ın Çukurova Üniversitesi Teknokent’teki start-up girişimi olan Solvaytech'in öncülüğünde, KOSGEB desteği ve Güney Çelik A.Ş. işbirliği ile yürütülen çalışmada sona yaklaşıldı. Seri üretim için fizibilite çalışmaları sürmekte olan otomobilin yürüyen aksamı ve elektronik sistemleri de tamamlandı.

Proje ile ilgili bilgi veren Arş. Gör. Dr. A. Özgür Polat, “Fiyat ve boyutları ile şehir içi kullanımında önemli bir ihtiyacı karşılaması öngörülen Türkiye’nin L6E segmentindeki dört tekerlekli elektrikli aracı; prizlerden şarj edilebildiği gibi elektrik üretmeye imkan tanıyan modüler pedal sistemi ve güneş paneli ile şarj bitmesi nedeniyle yolda kalma gibi sorunları da ortadan kaldıracak. Gidon kontrollü olması planlanan araç, aynı zamanda modüler pedal sistemi ile şehir içi yolculuklarında olumsuz hava koşullarından etkilenmeden spor yapmaya da imkan tanıyor. Çevreci ve ekonomik yönü kadar sağlıklı yaşama katkısı ile ön plana çıkan yeni araç, aynı segmentteki diğer araçlardan bu yönüyle ayrışıyor. İlk etapta elektrik destekli gidon sistemi bulunacak araçta, talebe göre direksiyon sitemli versiyonunun da bulunması planlanıyor.” dedi.

HALKIN BEĞENİSİ, ŞEHİR İÇİ YERLİ OTOMOBİLİN GÖRÜNÜMÜNÜ BELİRLEYECEK

9 Mayıs 2021 tarihine kadar yarışmaya katılacak tasarımlar, jüri üyelerinin vereceği puanlamaya girecek ve yüksek puanı alan tasarımlar halk oylamasına sunulacak. Kazanacak tasarımın üretileceği yarışmada 10 Bin TL ödül de bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin katılabildiği yarışmaya bilgisayar ortamında 2D veya 3D çizimler ile katılmak mümkün olmakla birlikte el çizimleri ile yapılan tasarımlar da kabul ediliyor. Yarışma başvuruları www.bizimcizgimiz.com web adresinden alınıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
25°
açık
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 03:34
Güneş 05:19
Öğle 12:53
İkindi 16:44
Akşam 20:16
Yatsı 21:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@