banner590

Son Dakika
banner722

Koçak: “Yapı, Yer ve Ağaçlara Sahip Çıkılması Gerekir”

Yeşildere Eski Belediye Başkanı İbrahim Koçak, 2021 yılının Yunus Emre ve Türkçe yılı ilan edilmesi dolayısıyla açıklamada bulundu.

YEREL 15.02.2021, 16:03 15.02.2021, 16:16
307
Koçak: “Yapı, Yer ve Ağaçlara Sahip Çıkılması Gerekir”
banner762

Koçak, Yeşildere Köyü sınırları içerisinde yer alan İsmail Hacı Tekkesi ve çevresindeki ağaçların bakımıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşlardan destek istedi.

Koçak, yaptığı açıklamada şunları ifade etti: Bu yıl Yunus Emre yılı olarak kutlanacaktır. Yunus Emre her yönüyle tanıtılacak ve anılacaktır.  Birçok şehir tarafından sahiplenilen Yunus Emre Yavuz Sultan Selim’in 1516 yılında tutturduğu ve Mevlâna müzesinde bulunan il yıllığı defterinde Yunus Emre'nin dedesi İsmail Hacının Horasandan gelerek Karamanoğlu İbrahim Bey’den yer aldığı belgelidir. Ayrıca ünlü Seyyah Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde belirttiği gibi Yunus Emre Karaman’da Metfundur(gömülü). Yeşildere Tekke mevkiinde bulunan aşıklar öreni olarak ta bilinen Yunus Emre’nin dedesi İsmail Hacı Tekke ve Külliyesi’nde bunun kanıtıdır. Karamanoğlu Mehmet Bey’in dil fermanını yayınlaması üzerine Yunus Emre Anadolu’yu karış karış gezerek öz Türkçe şiirlerle halkı aydınlatmıştır. Tekke’ye komşu olan Eğlicöz mevkiinde de sıralı pelitler olarak bilinen yedi asırlık ağaçlarda Yunus Emre ağaçları olarak bilinir. Bu ağaçlar şimdi traverten ocaklarından dolayı tehlikededir. Yeşildere Belediye meclisi kararıyla 10 yıl önce bu ağaçlarında kapsayacak şekilde orman yapılması için 400 hektar yer orman dairesine verilmiş ve fidan dikilmiştir. Ayrıca Yeşildere belediyesi tarafından Konyalı mimar Arkun Bey’e külliyenin restorasyon projesi çizdirilmiş, kültür bakanlığından ödenek çıkartılıp il özel idaresi iş birliği ile onarımı yaptırılıp müze hâline getirildi.  Yedi kilometreden elektrik getirildi. Belediyemiz tarafından Su kuyusu vurdurulup depo yapılmış, (8000)adet ağaç dikilmiş, damlama sulama sistemi kurulmuştur. Tel örgü içine alındığı halde belediye den sonra bakımsızlıktan 12 yaşındaki ağaçlar yeterli büyüyememiştir. Yetkili ve ilgili kurumlardan Yunus Emre’nin Karamanlı oluşunun kanıtı olan bu tür yapı, yer ve ağaçlara sahip çıkılması gerekir. Emeği gecen katkıda bulunan ve bundan sonra katkıda bulunacaklardan Allah Razi olsun. Saygılarımla arz olunur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 06 Mart 2021
İmsak 05:45
Güneş 07:04
Öğle 13:03
İkindi 16:18
Akşam 18:52
Yatsı 20:07

Gelişmelerden Haberdar Olun

@