banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

KOSGEB Destek Ödemeleri Başladı

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Karaman İl Müdürü Mevlüt Tavşan, gazetecilerle bir araya gelerek Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı hakkında bilgiler verdi.

YEREL 22.02.2022, 11:47 22.02.2022, 11:50
254
KOSGEB Destek Ödemeleri Başladı
banner762

Pandemiden etkilenen işletmelere yönelik Ocak ayı başından KOSGEB tarafından uygulamaya konulan Mikro ve Küçük İşletme Hızlı destek programı başvuruları devam ediyor.

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Karaman İl Müdürü Mevlüt Tavşan, Karaman Gazeteciler Cemiyeti hizmet binasında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Davetlerinden dolayı Karaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Önder Demirkollu ve gazetecilere teşekkür eden Tavşan, Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı hakkında sunum yaparak bilgiler verdi.

Programın Kovid-19 salgınından etkilenen MKİ’lere yönelik olduğunu ifade eden Tavşan:

“2021 yılında KOSGEB, Dünya Bankası ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı - JICA işbirliğinde “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Projesi” başlatılmıştır.  Projenin amacı;  imalat ve bunun tamamlayıcısı olan öncelikli sektörler ile Kovid-19 salgını etkilerinin nispeten yoğun olduğu diğer sektörlerdeki MKİ’lerin faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin sağlanmasıdır. Programın son başvuru tarihi 31 Mart 2022 olup işletmelerin programa başvuru sırasına göre uygulama yapılarak işe alınan personel bilgisine göre Destek Programının bütçesi dâhilinde ödemeler gerçekleştirilecektir.

MKİ Destek Programı şartlarını sağlayan işletmelere;  1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin “12 ay boyunca istihdam edilmesi taahhüdü” ve  “Başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması” şartı ile; yeni istihdam edilecek personel başına 100 Bin TL geri ödemeli destek verilecektir.

İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 Bin TL artırımlı olarak uygulanacaktır. Başvuru dönemi ilan tarihinden önceki ayda (Kasım 2021) işletmede çalışmıyor olan personel “yeni” kabul edilecek olup,  Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecektir.  İşletmeye gerçekleştirilecek ödemeler, 6 ay + 6 ay şeklinde destek ödemesine esas iki taksit döneminin başında peşin olarak yapılacaktır. Ödeme öncesinde ve sonrasında, resmi kayıtlardan (GİB, SGK) işletmenin aktif olduğu, geçmiş dönem ortalama istihdamının muhafaza ediliyor olduğu ve yeni personelin istihdam edildiği kontrol edilecektir. 6 aylık ilk taksit dönemine ilişkin yükümlülük yerine getirilmemişse 3 ay ek süre verilecek, 3 ay ek süre içinde yükümlülük tamamlanmışsa ikinci 6 aylık dönem ödenecektir.  İşletmeler, Başvuru Formunu doldururken varsa yasal sınırların üzerinde vadesi geçmiş vergi – SGK borçlarını kapatacaklarını veya yasal sınırların altına indireceklerini veya tecil ya da taksitlendireceklerini beyan ederek başvuru yapabilecektir. Bu işletmelerin destek ödemesi alabilmesi için, destek ödemesi öncesinde yasal limitlerin üzerindeki vergi – SGK borçlarını kapatmış veya tecil ya da taksitlendirmiş olmaları gerekecektir.

MKİ Destek Programı kapsamında istihdam edilen personelin ilk ayda SGK kayıtlarına göre en az 10 gün çalışması zorunluluğu kaldırılmış olup; ilgili personelin ödeme talebinden önceki ayda 1 gün bile çalışmış olması durumunda ödeme talebinde bulunulabilecektir. İlimizde Şubat ayında ödemler başlamış ve şartları sağlayan işletmelere birinci taksit ödemeleri yapılmıştır. Bütçe ve sıralama kriterleri düşünüldüğünde MKİ ön onayını alan ve personeli işe başlatan işletmelerimizin bir an önce Ödeme Talebinde bulunmaları kendi menfaatlerine olup önem arz etmektedir.

Destek kapsamında istihdam taahhüdünde bulunulan personelin işten ayrılması/değiştirilmesi durumunda, şartlara uygun yeni bir personel istihdam edilebilecektir.

Daha önceden MKİ destek Programından yararlanan işletmeler, yeni başvuru dönemi şartlarını karşılamak kaydıyla bu dönemde de programa başvuru yapabilecektir.

Başvuru yapacak işletmelerin destekten yararlanabilecek NACE sektörleri arasında olması gerekmektedir. Destek kapsamındaki NACE Kodları kurumsal web sitemizin Program Bilgilendirme Sayfasında yayınlanmıştır. 2019 yılında asgari 75.000 TL net satış hasılatı elde edilmiş olması şartı vardır ve bu durum, salgından önce aktif işletme olmanın kanıtı sayılacaktır.

Destek kapsamında yeni istihdam edilebilecek personelde aranan şartlar ise; Üniversite (2 yıllık ve üstü) ya da mesleki ve/veya teknik lise mezunu olmalıdır,  başvuru döneminin ilan edildiği aydan önceki ayda(Kasım 2021)  İşletmede çalışmıyor olmalıdır, başvuru döneminin ilan edildiği aydan itibaren son 3 yıl içinde toplam SGK 4A’lı prim günü sayısı 180’den fazla olmamalıdır, 1981 ve sonrası doğumlu olmalıdır ve yabancı uyruklu olmamalıdır.

Başvuru kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler www.kosgeb.gov.tr adresindeki “E-Hizmetler” menüsünden “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu” alt menüsünü seçerek online başvuru yapabilecektir. KOSGEB Veritabanına kayıtlı olmayan veya KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel olmayan işletmeler, önce kayıt ve güncelleme işlemini yapmalıdır.  

Program başvuruları 31 Mart 2022’ye kadar yapılabilecektir. Program başvurusuna geçici/ön onay verilen işletmelerin, MKİ kapsamındaki personeli işe alması gereken en son tarih Nisan 2022 ve istihdam edilen personel için ödeme talebi yapabilecekleri son tarih 25 Mayıs 2022’dir.

Geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etme taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydı ile; MKİ’ler kullandıkları desteği 24 ay geri ödemesiz dönemi takiben 4’er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e geri ödeyecektir” dedi.

Sunum son kısmında ise Tavşan gazetecilerin merak ettiği soruları yanıtladı.

İl Müdürü Tavşan’a vermiş olduğu değerli bilgilerden dolayı teşekkür eden Başkan Demirkollu, plaket takdiminde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 27 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@