banner877

banner919

banner990

banner957

Son Dakika
banner722

Kâzımkarabekir’de Tiyatro ile Geçmişten Geleceğe Köprü

Kâzımkarabekir ilçesi Piri Reis İlkokulunda 3. sınıf öğrencileri hazırlamış oldukları projeyle geçmişten geleceğe köprü oluşturdular.

YEREL 08.03.2022, 10:31 08.03.2022, 10:33
182
Kâzımkarabekir’de Tiyatro ile Geçmişten Geleceğe Köprü
banner762

Kâzımkarabekir ilçesi Piri Reis İlkokulunda 3-B sınıfı öğrencilerinin, ‘Tiyatro ile Geçmişten Geleceğe’ sloganıyla yaptıkları projede, orta çağ görünümlü bir ortam tasarladılar. Öğrenciler, bir sınıf içerisine farklı objeler yerleştirip eski zamanları andıran bir ortam kurdular. Ayrıca öğrenciler bölgenin mihenk taşından ocak tasarlayıp yapımını gerçekleştirdi. Tüm sınıf tamamen kendi ilgi alanlarına göre bu projenin bir parçası oldu.

Projeyle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Okul Müdürü Fatih Çetin, "Günümüzde öğrencilerin derslere aktif katılımını sağlamak ve böylece daha iyi öğrenme sonuçları elde etmek için birçok teknolojiyi eğitime dâhil ederek çocukların geçmişle gelecek arasında bağlantı kurmalarını sağlarsak gerçek öğrenmeyi yakalamış oluruz. Geçmişle bağımızı koparmadan geleceğe bakabileceklerini en güzel örnekle gösteren öğretmen ve öğrencilerimizi gönülden tebrik ederim" dedi.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Çevik ise, "Yapılan araştırmalarda, çocukların okul ortamından farklı olarak evde, toplumda, akranlarıyla olan etkileşimde ve diğer öğrenme ortamlarında ilgisini çeken konu ve olayların, okulda kalıcı öğrenmelerin sağlanabilmesi için önemli olduğunu söyledi. Ayrıca ilgi ve merakın öğrenme ortamında tetiklenmesi hedeflenen öğrenmenin kazandırılmasını kolaylaştırmaktadır. Çünkü bireyler ilgi duyulan bir konuya dikkat ve çaba göstermekte bu da öğrenmeyi zevkli hale getirmektedir” ifadelerini kullandı.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde yüksek lisans yapan sınıf öğretmeni Yunus Uzun da proje hakkında kısa bir bilgilendirme yaparak:

"Bu projede yüksek lisans tezinin bir bölümü olan geçmiş zaman yaşantılarını günümüze uyarlayıp, öğrencilerin en somut şekilde karşılaştırma yapmalarını sağladık. Projenin tüm aşamaları öğrencilerin ilgi alanlarına göre kendilerinin oluşturduğu bir projedir. Öğrencilerden geçmişle gelecek arasında bir bağ kurması adına eski zamana dayalı kısa oyunlar yazmaları ve sahnelemeleri istendi. Bu bağlamda öğrencilerin ilgi alanları doğrultusunda okul dışı ortamlardaki birçok kültürel platformlarda yeni tecrübeler keşfettikleri görülmüştür. Her detayını öğrencilerin hazırladığı -Şark Kafe- adında ortaçağ görünümlü bir ortamda gerçekleşen bir oyun yazılıp sergilenmiştir. Bu oyunda ki karakterler popüler kitaplardan, video oyunlarından, müzik ve filmlerden esinlenerek öğrenciler tarafından oluşturulmuştur. İlgileri doğrultusunda çeşitli öğrenciler ünlü birer kostümcü olmuşlardır. Bir grup öğrenci sahnenin dizaynında görev almıştır. Okul sonrasında koreografi ile ilgilenen bir öğrenci bu oyunda sahnenin koreografisinde görev almıştır. Çevrimiçi hikâyelerin paylaşıldığı topluluklarda yer alan öğrenciler senaryolarda görev almışlardır. Medya tasarımına ilgisi olan öğrenciler ses efektlerini ayarlama da ve kaydetmede görev almışlardır" sözlerini kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 06 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@