banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

“Mavzer” Filmi Karaman’da 3 Bin 500 Öğrenciyle Buluşuyor

Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Karaman Kültür ve Turizm Müdürlüğü ortaklığıyla yürütülen bir çalışma ile liselerde öğrenim gören öğrenciler “Mavzer” filminin yönetmen ve senaristi Karamanlı Fatih Özcan’la bir araya gelerek sinema ve sanat üzerine söyleşi gerçekleştirdi.

YEREL 04.03.2022, 16:28 04.03.2022, 16:30
241
“Mavzer” Filmi Karaman’da 3 Bin 500 Öğrenciyle Buluşuyor
banner762

Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleri ile TRT ortak yapımı olan çeşitli festivallerden en iyi yönetmen ve en iyi yapımcı ödülleri almış Orta Anadolu'da geçen bir hikâyenin anlatıldığı “Mavzer” filmini 28 Şubat - 9 Mart tarihleri arasında ilimizde yaklaşık 3 bin 5 yüz lise öğrencisi izleyecek. 

15 Temmuz 2016’da FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişimini konu alan “Şafak Vakti” filminin de yapımcılığını üstlenen Fatih Özcan, “Mavzer” filmini izleyen TOBB Karaman Fen Lisesi, Prof. Dr. Ömer Dinçer Anadolu İmam Hatip Lisesi, Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesi ve İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenim gören öğrencilerle söyleşi gerçekleştirdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ın da katıldığı söyleşide Fatih Özcan, film yapımı ve yönetmenlik, belgesel proje yapım ve tasarımı, metin ve senaryo yazarlığı ile ilk uzun metraj filmi Mavzer’in yapım sürecine dair bilgiler vererek öğrencilerin sorularını yanıtladı.

İyi bir yönetmen olmak için, okumak, izlemek ve kim olduğunu sorgulamak gerektiğini vurgulayan Özcan, “Mavzer" in doğduğu ve büyüdüğü bu coğrafyadan izler taşıdığına işaret ederek, "Amcalarımdan, babamdan, annemden dinlediğim hikâyeleri bir araya getiren bir hikâye formatı üzerine çalıştım ve Mavzer böyle ortaya çıktı. Bizim temel problemimiz had bilmememiz. Kimiz, neyiz, nerede yaşıyoruz? Coğrafi sınırlar haricinde kimlik sınırlarımız neler? Bence film bitince seyircinin aklında kalacakları şeyler çok da çabuk unutacakları şeyler olmayacak.” dedi.

Söyleşinin ardından günün anısına yönetmen ve senarist Fatih Özcan’a İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan tarafından 15 Temmuz direnişi konulu bir tablo hediye edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@