banner877

banner919

banner928

banner927

banner938

banner722

Milletvekili Ünver’den Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

YEREL 10.01.2022, 16:14
77
Milletvekili Ünver’den Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı
banner762

Ünver’in mesajı şu şekilde:

"Gazetecilere yönelik baskı ve ekonomik zorluklar ne yazık ki 2021 yılında da hız kesmedi. Bir tarafta ‘tek sesli’ medya yaratma çabaları uğruna kamu kaynakları seferber ediliyorken, edilmişken; diğer taraftan bağımsız ve tarafsız yayın yapan ulusal gazete ve televizyonlar ile yüzlerce yerel medya kuruluşu için koşullar her gün biraz daha zorlaşmaktadır.

Önceki yıllarda olduğu gibi, 2021 yılında da; ekonomik ve siyasi zorluklar nedeniyle kapanan gazete ve televizyonlar, işsiz kalan 12 bini aşkın basın emekçisi, salt gazetecilik yaptıkları için saldırıya uğrayan, gözaltına alınan, yargılanan, mahkûm edilen gazeteciler, ifade ve basın özgürlüğünün hiç olmadığı kadar kısıtlandığı, otosansürün olağanlaşması ile halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkından mahrum bırakılması gibi antidemokratik uygulamalarla karşı karşıya kalan medya sektörü, bir 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü daha dağ gibi sorunlar yumağıyla karşılıyor.

2021 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 153 üncü, Uluslararası Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde139 ülke arasında 117'nci sırada olan ülkemiz, dünyada cezaevinde en fazla gazetecinin olduğu ülkeler sıralamasında ise 6'ncı, İnternette Özgürlük Raporu’nda ise ‘Özgür Olmayan Ülkeler’ arasında yer almaktadır. Bu acı tablo, demokrasiyle yönetilme iddiasındaki hiçbir ülkede kabul edilemez. Bizler, gücünü kamuoyundan alan ve meslek etiği ve ahlakı çerçevesinde halkımızın haber alma hakkını kullanabilmesini sağlayacak medyanın, bağımsız ve tarafsız bir denetim organına dönüşerek demokrasimizin temel unsurlarından biri haline geleceğine inanıyor, bu uğurda üzerimize düşecek her görevi ifaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Tüm bu olumsuz şartlar altında dahi kalemini iyiden, doğrudan, güzelden, haktan, hukuktan, adaletten ve ahlaktan yana kullanan gazetecilerin varlığını bilmek ve görmekten duyduğum mutlulukla; içinde bulunduğumuz tüm olumsuz şartlara rağmen, büyük özverilerle görevini yapan başta Karamanımızın kıymetli basın emekçileri olmak üzere, tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor; demokrasinin, adaletin ve ifade özgürlüğünün vücut bulduğu bir vasatta gazetecilik yapabilmelerini diliyor; görevini yaparken yaşamını yitiren tüm basın çalışanlarını da saygıyla anıyorum.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 21 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@