banner464

Miras Yoluyla Arazi Mülkiyet Devri Eğitim Çalışmaları

Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, miras yoluyla arazi mülkiyet devri eğitim çalışmalarını sürdürüyor.

Miras Yoluyla Arazi Mülkiyet Devri Eğitim Çalışmaları

Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, miras yoluyla arazi mülkiyet devri eğitim çalışmalarını sürdürüyor.

03 Aralık 2015 Perşembe 16:43
625 Okunma
Miras Yoluyla Arazi Mülkiyet Devri Eğitim Çalışmaları
Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, ''İlimiz merkez ilçeye bağlı Sudurağı ve Akçaşehir kasabaları ile Kisecik, Bölükyazı, Başharman köylerinde 6537 Sayılı Kanun kapsamında, tarım arazilerinde mülkiyet devri ve miras yoluyla devirle ilgili bilgilendirme toplantıları yapıldı.
Toplantılarda; Miras Yoluyla Arazi Mülkiyet Devirlerinde tarım arazilerinin bölünmesini önlemek ve arazi bütünlüğünü sağlamak amacıyla 15 Mayıs 2014 tarih ve 29001 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6537 sayılı kanunla ilgili bilgiler verilmiştir. Söz konusu bilgilendirme toplantılarına İl Müdürlüğümüz Arazi Edindirme Şube Müdürü Yılmaz Büyükateş, konu uzmanı teknik personeller, köy muhtarları ve köy halkı katılmışlardır.
Miras Yoluyla Arazi Mülkiyet Devri, 15 Mayıs 2014 tarih ve 29001 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren  6537 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda, bazı düzenlemeye gidilmiştir. Buna göre Kanunun yürürlük tarihi olan 15 Mayıs 2014 tarihinden önce gerçekleşen ölümlerde, intikal ve paylaşım işlemleri bu kanun hükümlerine tabi olmadığından istenildiği şekilde miras işlemleri gerçekleştirilmektedir. 15 Mayıs 2014 tarihinden sonra gerçekleşen ölümlerde ise intikal ve miras işlemleri bu kanun hükümlerine tabi olmaktadır. Buna göre; mirasa konu olan tarım arazisinin paylaşımında, paylaşımların ekonomik bütünlüğün(sulu-kuru: 10.000 m2) üzerinde olan tarım arazilerinde bölgenin istenilen norm değerlerine ve arazilerin sulu-kuru büyüklük kriterlerine göre değişkenlik gösterecektir. Ekonomik bütünlüğün(sulu-kuru: 10.000 m2) altında olan tarım arazilerinde ise her bir parseli hisselendirmeden tamamını bir kişi alabilecektir.
Miras Yoluyla Arazi Mülkiyet Devrinde mirasçıların kendi aralarında anlaşmaları gerekmektedir. 15 Mayıs 2014 tarihinden sonra gerçekleşen ölümlerde intikal ve miras işlemlerinin bir yıl içerisinde tamamlanması gerekmektedir. Bu işlemlerin yapılmaması halinde mirasçılara tebligat yapılarak 3(üç) aylık ek bir sure verilmektedir. Bu sure zarfında intikal ve miras işlemleri yapılmadığı takdirde, mahkeme kanalıyla bu işlemler gerçekleştirilecek ve gerektiğinde araziler mirasçı dışındaki kişi veya işletmelere devredilebilecektir.  
Toplantılarda çiftçilerimizin soruları cevaplandırılmış, ayrıca toplantıya katılan köylülerimize Miras Yoluyla Arazi Mülkiyet Devriyle ilgili anket çalışması yapılmıştır. Miras Yoluyla Arazi Mülkiyet Devriyle ilgili toplantıların ilerleyen günlerde diğer köylerimizde de yapılması planlanmaktadır.'' denildi. 


Son Güncelleme: 04.12.2015 12:55
Yorumlar