banner741

banner590

Son Dakika
banner722

Muhammet Lutfi Ketenci’den Ramazan Ayı Hizmetlerine İlişkin Açıklama

Karaman İl Müftüsü Muhammet Lutfi Ketenci, Ramazan Ayında yapılacak olan hizmetler hakkında açıklamada bulundu.

banner809
YEREL 22.04.2020, 17:19
500
Muhammet Lutfi Ketenci’den Ramazan Ayı Hizmetlerine İlişkin Açıklama
banner762

2020 RAMAZAN İMSAKİYESİ

Ketenci yaptığı açıklamada; “Allah (c.c.)’ın Selâmı Selâmeti ve Rahmeti Üzerimize Olsun. Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’e Salat ve Selâm Olsun.

                                                        ﷽          

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذ۪ٓي اُنْزِلَ ف۪يهِ الْقُرْاٰنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدٰى وَالْفُرْقَانِۚ فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُۜ وَمَنْ كَانَ مَر۪يضًا اَوْ عَلٰى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ اَيَّامٍ اُخَرَۜ يُر۪يدُ اللّٰهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلَا يُر۪يدُ بِكُمُ الْعُسْرَۘ وَلِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا اللّٰهَ عَلٰى مَا هَدٰيكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ ﴿185﴾

“(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.”(Bakara Suresi, 185)

Rahmet, bereket ve cehennem azabından kurtuluş vesilesi olan Ramazan Ayına kavuştuk. Hamd ediyoruz, şükrediyoruz.

23 Nisan 2020 Perşembe günü ilk teravih namazı kılınacak, Perşembeyi Cumaya bağlayan gece ilk sahura kalkılacak, 24 Nisan 2020 Cuma günü de oruçlu olacağız inşaallah.
Ramazan ayı manevi dinamikleri, toplumdaki tezahürleri ve Müslümanların ruh dünyasındaki etkileri bakımından çok verimli, değerlendirilmesi gereken bir zaman dilimidir.
Ramazan Ayı, dini duygu ve coşkunun yoğunlaştığı, fert ve toplum hayatında zihin ve gönül dünyasının yenilenme fırsatı bulduğu bir dönemdir. Müslüman Türk halkının, bu coşkuyu idraki ve yaşantısı her türlü takdirin üzerindedir.

İnsanlık olarak koronavirüs salgını sebebiyle zor zamanlar geçirdiğimiz bugünler ve Ramazan-ı Şerif’in bereketli iklimi, söz konusu hususları tefekkür ve muhasebe etmemiz için önemli bir imkân ve fırsattır. Müslümanlar olarak ortaya koyduğumuz davranışları sorumluluk, emanet bilinci, güzel ahlak ve salih amel bağlamında yeniden gözden geçirmemiz gerekmektedir. Kâmil insan, ortaya koyduğu davranışların sebeplerini bilip sonuçlarının hesabını verebilen ve bu yönüyle, birlikte yaşadığı diğer insanların da sorumluluğunu üstlenebilecek bir karaktere sahip olan kimsedir.

Mesela israf etmeme sorumluluğumuz vardır. Allahımız buyuruyor ki; “Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez.” (Araf Suresi 31. Ayet)

İsraf, sahip olduğumuz nimet ve imkânları ölçüsüzce kullanmaktır. Har vurup, harman savurmaktır. Hiç tükenmeyecek gibi bilinçsizce harcamaktır. Allah Teâlâ’nın bahşettiği nimetlere karşı bir nankörlüktür israf.

Ve israf, sadece sofralarımıza hasredilemeyecek kadar kapsamlı bir kavramdır. Mesela akıl nimetini iman ve hikmetle buluşturamaması, insan için en büyük israftır. Şu kısacık ömrümüzün dünya ve ahiretimize faydası olmayan beyhude meşgalelerle heba edilmesi, zamanın israfıdır.

Zararlı alışkanlıklarla zihnin ve bedenin tehlikeye atılması, sağlığın israfıdır.

Sahip olduğumuz ilmi ve tecrübeyi insanlığın hayrına kullanmamak, bilginin israfıdır.

Kendisinden yaratılıp beslendiğimiz toprağın, hayat kaynağımız olan suyun, her bir nefesimizde muhtaç olduğumuz havanın hoyratça kirletilmesi israftır. Gelecek nesillere mamur ve yaşanılır bir çevre bırakmamız gerekirken, bize emanet edilen yeryüzünü kötülüklerin esiri haline getirmek, yaşadığımız kâinatın israfıdır. Her türlü israftan sakınmalıyız.

Sahurlarımız, iftarlarımız, teravihlerimiz, mukabelelerimiz ve dahi Ramazanı anlamlı ve unutulmaz kılan birçok eşsiz güzellik bu yıl mahzun bir şekilde yaşanacak. Fakat bizler Rabbimizin İnşirâh Sûresi’nde vadettiği her zorluğun ardından mutlaka kolaylığın geleceğine dair İlahi müjdesine sığınıyoruz. Bir mümine yaraşan şuur, vakar ve asaletle, yaşadığımız bu zorlukların geçici dünya hayatının bir imtihanı olduğunu biliyoruz. Karamsarlık, korku ve endişeye kapılmadan, umudumuzu ve direncimizi kaybetmeden, umut ve ufuk merkezi Kur’an-ı Kerim’i ve insanlığa her daim ümit aşılayan Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.)’i rehber edinerek bu zorlu günleri inşaallah geride bırakacağız. Bu vesileyle, insanlığın bir an önce söz konusu musibetten kurtulmasını diliyor, Ramazan-ı Şerif’in tüm yeryüzüne selamet ve sekinet getirmesini yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.

Müslümanlar olarak birbirimize karşı ihmale gelmeyecek sorumluluklarımız bulunmaktadır.

Sabır sorumluluğumuz vardır bizim. Gelin bu bâdireyi atlatana kadar Milletçe sabredelim. Fitnelerden uzak duralım. Devlet Sorumlularımızın belirtmiş olduğu tüm tedbirleri alalım. Rabbimize duamızı edelim, günahlarımız için tövbe edelim. Kendimizi ve başkalarını tehlikeye atacak davranışlardan uzak duralım. Evde kalalım. Karantinaya riayet edelim. Buna uymak dinen zorunludur. Kul hakkına girmeyelim. Ne olur Allah rızası için tedbirlerimizi elden bırakmayalım. Devlet Sorumlularımızın ilân ettikleri tedbirlere harfiyyen uyalım.

Geçmişten bugüne; Dinimiz, Vatanımız, Milletimiz, Ezan ve Bayrağımız, İstiklal ve İstikbalimiz için canlarını feda eden tüm Şehitlerimize ve ahirete irtihal eden Gazilerimize, vefat eden tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Bu zor günlerimizde Ülkemizin güvenliği, Milletimizin sağlığı, huzuru, barış ve selâmeti için gayret gösteren, tüm Yöneticilerimize, Doktorundan Hemşiresine tüm Sağlık Çalışanlarımıza,  Askerimize, Polisimize, Kahraman Güvenlik Güçlerimize nusretiyle ve kudretiyle yardım etmesini, Aziz Milletimizi ilelebet birlik ve beraberlik içerisinde payidar kılmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Bu hazin ve sıkıntılı günlerin sona ermesi için dua edelim. Hepimizin buna çok ihtiyacı var. Rabbimizin rahmet ve merhameti üzerimizden eksilmesin.

Devletimizin covid 19 salgınını önlemek için aldığı tedbirler kapsamında bu yıl Ramazan Ayında da evlerimiz mescitlerimiz olmaya devam edecek ve teravih namazlarımızı evlerimizde kılacağız.

İlimiz Müftülüğü olarak il genelinde Ramazan Ayında yapılacak hizmetleri gözden geçirerek gerekli hazırlıklar yapılmıştır. Bu hazırlıkları şöyle özetleyebiliriz:

1-Başkanlığımız, 2020 yılı Ramazan Ayı temasını "Ramazan ve Sorumluluk Bilinci" olarak belirlemiştir. İlimizde Valiliğimiz ve Kaymakamlıklarımız riyasetinde kurulan “Vefa Sosyal Destek Grupları”nda büyük bir özveriyle hizmet eden her bir görevliyi ve hocalarımızı tebrik ediyorum. Bu hizmetlerimiz Ramazan Ayında da devam edecektir.

2- Ramazan öncesi her cami ve çevresinin genel temizliği yapılacak elektrik ve ses cihazları elden geçirilecek, sesin rahatça dinlenebilecek kalitede olması sağlanacaktır. Ayrıca camilerin dezenfekte edilmesine,  havalandırılmasına özen gösterilecektir.

3- Sabah ezanları orucun başlangıç vaktinde (imsak saatinde) okunacağı için; muhterem vatandaşlarımızın kendi saatlerini de kontrol ederek, ezan başlar başlamaz yeme içmeyi bırakıp oruca başlamaları gerekmektedir. Yine kendi saatlerini de kontrol ederek akşam ezanı vaktinde iftar etmeleri gerekmektedir.
4- Müftülüğümüz tarafından düzenlenen imsakiye, İlimiz Müftülüğünden ve Cami Görevlilerimizden temin edilebilir.

5- Sadaka-ı Fıtr (Fitre) 1 Kişilik miktarı, Diyanet İşleri Başkanlığımızca en az 27,00 TL (Yirmi Yedi tl.) olarak tespit edilmiştir. Ancak fitre verirken; bir kişinin sahur ve iftarda kendi yediği iki öğünlük yemek bedelini fakire vermesi uygun olur. Diğer bir deyişle herkes kendi hayat standardını dikkate alarak fitresini verebilir. Bu miktar aynı zamanda 1 günlük Fidye-i Savm tutarıdır.(27 T.L.)

6- İslam’ın temel esaslarından biri olan zekat ibadeti Müslümanlar arasındaki iktisadi adaletin temini, fakir ile zengin arasındaki uçurumun giderilmesi bakımından gerek ferdi gerekse toplumsal alanda ciddi katkısı olan maddi bir ibadettir. Müslümanlar bu ibadeti yoğun olarak Ramazan ayında ifa etmektedirler. Nisab miktarı varlığa sahip olanların zekat ibadetini yerine getirmeleri üzerlerine farzdır. Bu itibarla zekat ile yükümlü vatandaşlarımız Türkiye Diyanet Vakfımızın https://zekathesapla.tdv.org/ adresinden zekat hesaplama ve güvenli bir şekilde zekatlarını hak sahiplerine ulaştırma noktasında istifade edebileceklerdir.   

7- Ramazan Ayı boyunca ilçe müftülerimiz, vaizlerimiz ve diğer görevlilerimizce hastane, cezaevi, çocuk bakımevleri, ihtiyaç sahibi öksüz, yetim, hasta, yaşlı ve fakir kimseler ile ilgilenilecektir.

8- Ramazan ayı boyunca yatsı ezanları ve Cuma ezanlarından sonra dua edilecektir.

9- Bu zorlu salgın hastalık sürecinde toplumsal yardımlaşma ve dayanışma duygusunun canlandırılması düşüncesiyle, bu dönemde çalışamayacak olan veya mağdur durumda kalan kardeşlerimize bir nebze olsun destek olabilmek ve bu küresel sıkıntıya karşı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında yer almak amacıyla, Devlet Büyüklerimiz tarafından düzenlenmiş olan "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" yardım kampanyasına imkanlarımızı seferber ederek destek olmaya ve bu manevi iklimde mahzun ve boynu bükük kardeşlerimizi sevindirmeye, "Paylaşmak Güzeldir" anlayışıyla kazancımızı paylaşıp bereketlendirmeye devam edilecektir.

10- Başta tüm mensuplarımız ve din görevlisi hocalarımız olmak üzere milletimiz kan bağışına teşvik edilecektir.

11- Ramazan Ayı ile ilgili diğer program ve bilgiler web sayfamızdan (https://karaman.diyanet.gov.tr) ilan edilecektir.

12- Diyanet Televizyonumuz aracılığıyla Ramazan’a özel programlar hazırlanmıştır. Ramazan Ayında yapılacak din hizmetlerini, Kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirler dikkate alınarak planlamıştır. Özellikle Diyanet Televizyonumuz aracılığıyla Ramazan’a özel programlar hazırlanmıştır. Bu bağlamda; Ramazan’da Kur’an okumayı öğrenmek isteyenlere yönelik bir kampanya başlatılmıştır. ‘Kur’an Öğreniyorum’ programı her gün iki defa televizyonumuzda yayınlanacaktır. Kur'an öğrenmek isteyen kardeşlerimizi o saatlerde (12.00 ve 01.00) Diyanet TV’ye bekliyoruz.

13- Engelli kardeşlerimize özel, işaret dili ile hazırlanmış bulunan programlar yine televizyondan yayınlanacaktır. Diyanet TV, Diyanet Radyo, Diyanet Kur’an Radyo ve Diyanet Risalet Radyolarımızda iftar ve sahur programları yapılacaktır.

14- Vatandaşlarımızın camilerde mukabele dinlemekten mahrum kaldığı bu zor günlerde Diyanet TV aracılığıyla 30 farklı hafız tarafından tilavet edilen ‘30 Cüz 30 Hafız’ adlı mukabele programı günün üç farklı vaktinde (00.00 - 04.30 - 15.00 saatleri) yayınlanacaktır. Kur'an sevdalılarını bu mukabeleyi takip etmeye bekliyoruz.

15-Vatandaşlarımızın camilerde birlikte ibadet edemediği gerçeğinden hareketle, Diyanet TV’de öğle ve teravih vakitlerinde ‘Ramazan Sohbetleri’ yayınlanacaktır. Başkanlığımız yayınlarından ‘Ramazan Kitaplığı’ oluşturularak ücretsiz erişime açılacaktır.

16- Koronavirüs sebebiyle Kur’an Kurslarımız kapalı olduğu için uzaktan eğitim programları yayınlanmaya devam edecektir

17- Ramazan Bayramı 24 Mayıs 2020 Pazar günüdür. Karaman arzına göre Bayram Namazı İl merkezinde saat 06:05’de kılınacaktır inşallah.

Aziz Karamanlılar! Evde kalmaya ve Ülkemizin selâmeti için; Devletimize, Milletimize, İnsanlığa nasıl bir faydamız dokunursa, gücümüz neye yeterse maddi ve manevi desteğe devam edelim. Evlerimiz; Mescidi Haram, Mescidi Nebevi, Mescidi Aksanın şubeleri mesabesinde olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun. Bu da geçer Yâ Hû.

Aziz Milletimizin, Karaman Halkımızın ve bütün Din Görevlilerimizin Ramazan Ayını tebrik eder, bu ayın; Vatanımız, Milletimiz, İslam Alemi ve bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz eder birlik ve beraberliğimizin daim olmasını dilerim.

"Ey insanların Rabbi olan Allahım ! (üzerimizdeki) Sıkıntıyı gider, şifa ver. Şifayı veren ancak sensin. Senin vereceğin şifadan başka şifa yoktur. Öyle bir şifa ver ki, hastalık (hastalıktan iz) bırakmasın." (Buhârî, Tıb, 37; ve Merdâ, 20; Müslim, Selâm, 46; Ebû Dâvud, Tıbb, 18, 19)

Ramazan-ı Şerifimiz mübarek olsun. Muhterem halkımızın bilgisine sunulur” dedi.
 

               

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
kapalı
Namaz Vakti 04 Aralık 2020
İmsak 06:12
Güneş 07:38
Öğle 12:42
İkindi 15:15
Akşam 17:37
Yatsı 18:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@