banner590

Son Dakika
banner722

Mustafa Cem Kağnıcı’nın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

YEREL 09.01.2021, 12:41
239
Mustafa Cem Kağnıcı’nın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajı
banner762

Kağnıcı, yayınladığı mesajında; “10 Ocak 1961'de gazetecilerin durumlarını iyileştiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle ilan edilen Çalışan Gazeteciler Bayramının, günümüzde Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaktadır. Günümüzde, hızla değişen teknoloji ve medya imkanları yeni ve pek çok enstrümanı aynı anda kullanma becerisine sahip yeni bir gazeteci tanımını yaparken, İnternet ve TV gazeteciliği gibi farklı yeteneklerin birlikte kullanılmasını da gerekli kılıyor. Bütün bu değişime rağmen gazetecilik mesleğinin asla değişmeyen meslek ilkeleri ve değerleri, gazetecilik mesleğinin geçmişte olduğu gibi günümüzde ve gelecekte de en saygın uzmanlık alanı olarak tanımlanacağını göstermektedir. Gazeteciler ve gazetecilikte rol oynayan kitle iletişim araçları, kişilerin dikkatini çekme ve kamuoyu oluşturma bakımından büyük görevler yüklenmişlerdir. Doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı, basın ve basın çalışanları için yol gösterici değerler olmalıdır.

Demokrasinin temel taşlarından olan basın, düşünce, anlatım ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Bu anlamda kurumlarla bireyler arasında veri akışını sağlayarak demokrasinin korunması için önemli bir görev üstlenmektedir. Aydınlatıcı ve yol gösterici işleviyle basın, sivil toplumun dinamizmini beslemekte, demokrasinin sağlıklı şekilde işlemesinde ve güçlenmesinde önemli rol üstlenmektedir. Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak milletin vicdanına ses olmaktadırlar. Ancak ülkemizin geldiği noktada 10’larca gazetecimiz tutuklu, yüzlercesi özgürce haber yapamamakta, yapanlarda bedelini ağır şekilde ödemekteler. Maalesef halkın gerçek bilgiye ulaşması iktidar tarafından engellenmektedir. Yandaş medyanın desteklendiği ülkemizde tekel bir basın oluşturulmuştur.

Her şeye rağmen gerçek haberleri, özgürce ve korkusuzca yapabilen, milletimizi bilgilendiren gazetecilerimiz iyi ki varlar. Tüm basın emekçilerimizin bir kez daha yanlarında olduğumuzu yineliyor, her zaman doğruları yazmayı ilke edinmiş, cesur, vefakar tüm gazetecilerimize özgür ve tarafsız habercilik koşullarının sağlandığı ve meslek haklarına kavuştukları yarınlar diliyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyorum” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
açık
Namaz Vakti 07 Mart 2021
İmsak 05:44
Güneş 07:03
Öğle 13:03
İkindi 16:19
Akşam 18:53
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@