banner877

banner919

banner990

banner957

banner722

Öğrenciler “Önce Yaya” Dedi

Karaman’da yayaların özellikle okul önleri ile yaya geçitlerinde geçiş üstünlüğünün olduğunun hatırlatılması amacıyla ‘Önce yaya’ etkinliği düzenlendi.

YEREL 26.09.2022, 16:20 26.09.2022, 16:31
278
Öğrenciler “Önce Yaya” Dedi
banner762

İçişleri Bakanlığınca, tüm illerde kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeye dikkati çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Önce Yaya” uygulaması yapıldı.

Piri Reis İlköğretim okulunda düzenlenen programda ilkokul öğrencileri “Öncelik hayatın öncelik yayanın”, “Unutma! Sevdiklerinde yaya yolunda” ve “İlk geçiş hakkı yayanındır” yazılı pankartları taşıdılar. Öğrenciler, etkinlik kapsamında Karaman Valisi Tuncay Akkoyun ile birlikte yaya geçidini kullanarak yolun karşısına geçtiler. Burada öğrencilere boyama kitabı hediye eden Akkoyun, trafik kuralları hakkında da miniklere nasihatlerde bulundu.

“SÜRÜCÜLERİN BU KONUDA HASSAS OLMALARINI İSTİYORUZ”

Yapılan farkındalık etkinliğiyle ilgili olarak gazetecilere açıklamalarda bulunan Akkoyun, “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda 2018 yılında yapılan bir değişiklik ile yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu yerlerde sürücülerimiz, bu yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak zorundalar ve hatta bu geçitlerimizde geçmek için bekleyen yayalara ilk geçiş hakkını vermek zorundalar. Okulların önlerinde bulunan yaya ve okul geçitlerinde sürücülerimizin daha dikkatli, daha yavaş ve hatta öğrencilerimize kolaylık sağlayarak ilk geçiş hakkını onlara vermelerini, bu konuda daha hassas olmalarını istiyoruz. Bu anlamda öğrencilerimizle birlikte hem farkındalık oluşturmak hem de vatandaşlarımızı ve özellikle sürücülerimizi bilinçlendirmek amacıyla Piri Reis İlköğretim okulunun önünde öğrencilerimizle birlikte yaya geçidinden geçtik. Karaman’ın bütün okullarında yavrularımız yaya geçitlerine yaklaştıklarında ve yürüdüklerinde sürücülerimiz öncellik versinler. Bu anlamda bütün vatandaşlarımızdan bütün sürücülerimizden hassasiyet göstermelerini bekliyoruz" dedi. 

Düzenlenen farkındalık etkinliğine, Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çetinkaya, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Yener Terlemez, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, AFAD İl Müdürü Şerife Han, kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 04 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@