banner877

banner919

banner990

banner957

Son Dakika
banner722

Osmanlı:“Anadolu’daki 1000 Yıllık Medeniyetimizin Asli Unsuru Vakıflardır”

Karaman’da Vakıflar Haftası düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor.

YEREL 12.05.2022, 13:39
99
Osmanlı:“Anadolu’daki 1000 Yıllık Medeniyetimizin Asli Unsuru Vakıflardır”
banner762

Hatuniye Medresesinde düzenlenen programda konuşan Konya Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı, “Anadolu’daki 1000 yıllık medeniyetimizin asli unsuru olan vakıflar, milletimizin Allah’ın rızasını kazanma temelinde insanlara iyilik yapma düşüncesinin bir tezahürü olarak var olmuşlardır” dedi.

Osmanlı, günümüzde vakıfların sosyal bir kurum haline geldiğini belirterek, “Ecdadımızın peygambere olan sevgisini de gösteren vakfetme geleneğinden doğmuştur. Kültürümüzün bir parçası haline gelen Vakfetme geleneği, insan ve çevresindeki fiziki ve kültürel çevreye, tüm varlığa iyilik ederek, bu iyiliği hayatın her noktasında sürdürülebilir hukuki bir sisteme bağlı kılarak kıyamete kadar sürdürmeyi amaç edinmiştir. Vakıf dini hassasiyetlerle kurulmakla birlikte sosyal ve hukuki bir kavramdır. Vakıflar Genel Müdürlüğümüz, henüz Anadolu’da Milli Mücadele sürdürülürken, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kurulmasının hemen sonrasında 2 Mayıs 1920 de kurulmuştur. Bu durum Devlet kurma geleneğimiz içinde vakıfların önemini göstermektedir.

Bu kuruluş yılı ülkemizde Vakıflar Haftası olarak her yıl farklı temalarla kamuoyuna hatırlatılmaktadır. Bu yılki vakıflar haftasında “Vakıf Medeniyetinde Sosyal Politikalar, Sosyal Yardımlar ve Paylaşma Geleneği” teması üzerinde durulacaktır. Medeniyetimizin temel kurumlarından olan Vakıflarımız, Eğitimden sağlığa, tekil yapı mimarisinden şehirleşmeye, kültürden sanata ekonomiye kadar sosyal hayatın her alanına paylaşma/infak geleneğinin bir ürünü olarak nüfus etmişlerdir. Vakıflarımız Kadim bir şehir olan Karaman’ımızım Fiziki ve Kültürel çevresine önemli katkıları olmuştur. Gayretimiz bundan sonraki süreçte de bu eserlerin korunması kadar temsil ettiği infak kültürünün gelecek nesillere ulaşması üzerine olacaktır. Bölgemiz sorumluluk alanında onarımından sorumlu olduğumuz 525 Vakıf Eseri bulunmaktadır. Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz yetki alanında yönetimi kalmamış ecdattan emanet kalan 403 mazbut ve halen görevini sürdürmekte olan 11 mülhak vakfımız bulunmaktadır. Geçmişte bizzat halkın iyilik yapma seviyesini de gösteren Allah’ın rızasını kazanmak uğruna tüm varlıklara malını paylaşarak hizmet etme geleneğinin bir ürünü olan Vakıfların yürüttüğü birçok faaliyet, bu gün Modern Sosyal Devlet ilkesinin bir gereği olarak Devletimize ait birçok kurumun eliyle yürütülmektedir. 2021 yılı içinde Bölgemizde Sivil toplum eliyle yönetilen 179 vakıf ve Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün sorumluluğundaki mazbut vakıfların vakfiye şartları nedeniyle ihtiyaç sahiplerine yönelik gıda, kırtasiye, öğrenci bursu, maaş, giyecek ve yakacak yardımı pandemiye rağmen yaklaşık 60 milyon TL harcama yapılmıştır. Vakıflarımızın olmadığı durumda yardım ve vakıf eseri onarımına yönelik giderlerin tamamının devletimize yük olacağı düşünüldüğünde, her hizmetin devletimizden beklenmediği medeniyetimizin iyilik müessesi olan vakıf geleneğimizin gelecek nesillere ulaştırılmasının önemi daha iyi anlaşılacaktır” diye konuştu.

Program, başarı gösteren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve ‘Vakıf Kültürümüzde Paylaşım Örnekleri’ konulu drama sahnelenmesiyle sona erdi.

Buradaki programa Konya Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı’nı yanı sıra öğrencilerle davetliler katıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@