banner877

Son Dakika
banner722

Paşa Torunundan Kâzımkarabekir’e Vefa

AK Parti Karaman Milletvekili Av. Selman Oğuzhan Eser, Karamanlı İstiklal Savaşı Gazisi, Şark cephesi komutanı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Kazım Karabekir paşanın vefatının 73. Yıl dönümünde paşayı ve yetimlerini, farklı bir sunum ve fotoğraflarıyla anlattı.

YEREL 26.01.2021, 22:17 26.01.2021, 22:30
199
banner762

Türkiye Büyük Millet Meclisi ara verdiği çalışmalarına bugün başladı.

26 Ocak 2021 tarihli genel kurul; çalışmalarına AK Parti Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser’in yaptığı konuşma ile başladı.  

Eser; Karamanlı İstiklal Savaşı Gazisi, Şark cephesi komutanı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Kazım Karabekir paşanın vefatının 73. Yıl dönümünde paşayı ve yetimlerini, farklı bir sunum ve fotoğraflarıyla anlattı.

Eser’in Kazım Karabekir’i anlattığı konuşması;

İstiklal Savaşı Gazisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Kazım Karabekir paşamızın vefatının 73. Seneyi devriyesinde, Onun ölçülü ve bizlere rehber olan hayatı hakkında gündem dışı söz almış bulunuyorum. Bu vesileyle yüce meclisi ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum.                                                                                                  

Millî mücadele yıllarının unutulmaz kahramanlarından Kazım Karabekir paşamızın bugüne kadar anlatılamayan fikirleri ve hayatı hakkında bugün söyleyeceğimiz her söz ona olan minnetimizi ifade etme gayretinden öteye gidemeyecektir. Oysa O yeteri kadar anlatılmayan 66 yıllık hayatında kazandığı sayısız zaferlerle bir yandan Alçı Tepe Kahramanı ve Şark Fatihi olarak anılmış, diğer yandan yüreğine sığdırdığı binlerce çocukla yetimler babası olmuştur.

Değerli Milletvekilleri

Okunmamış bir destandır Kazımkarabekir. O Vatanı ve milleti uğruna tükettiği ömrü, bir değil bin nesli ayakta tutacak iman dolu göğsü ile varoluş mücadelemizin gizli kahramanıdır.

Eğitim öğretim hayatındaki başarısıyla öğrencilerimize, 12 yıllık siyasi hayatıyla bizlere, 12 yıl kendisini şiirlere, yazılara adadığı yalnızlık dönemiyle tarihimize ve 21 yıllık askerlik dönemindeki kahramanlığıyla milletimize örnek olmuş, bir komutandır O.

Attığı her adımın hesabını yapan, vatanın her bir karış toprağı için cepheden cepheye koşan Şark Fatihi; Dik duruşuyla kahraman, sert çevik, heybetli ama göğsündeki iman ve vicdan ile dil, din, ırk ayırımı yapmadan her bir yetimi sahiplenecek kadar da Muhammediydi O.

Yaşamak için bu topraklarda mücadele ederken var olabilmenin ancak ilimle olacağını düşünen ve bu düşünceyle de sayısız okullar açan büyük bir aydındı O.

Açtığı bu okullarda Mesleki ve teknik açıdan öğrenci yetiştiren, sosyal faaliyetlerle, tiyatro, müzik eğitimleriyle ve spor kulüpleriyle binlerce öğrenciye eğitim verdiren yetimler babası;

Türk-Ermeni ayrımı yapmaksızın tüm öksüz ve yetim çocukları himayesine alarak, yetim kalan Ermeni çocukların kendi dilini, dinini bilerek yetişsin diye Trabzon’a gönderip, Hristiyan yetimhanelerine yerleştirmiştir. Buralarda yetişen vefalı Ermeni yetimler, Kazımkarabekir paşaya besledikleri sevgi ve muhabbetlerini onun karakalem resmini çizip, hediye ederek ölümsüzleştirmişlerdir. Tablonun üzerinde “Yetimler Babası Kazım Karabekir Paşa Hazretlerine Trabzon Ermeni yetimleri tarafından 9 Eylül 1338" yazmaktadır. Ermeni yetimlerin paşaya ithafen tablo üzerine yazdıkları not, tarihimize ışık tutmaktadır.

O gün yetim büyüyen Ermeni çocukların asıl ve daimî koruyucusu olan Türkiye Cumhuriyeti devletinin, O gün olduğu gibi bugünde tüm Ermeni vatandaşlarımızın canını ve malını korumaya devam ettiğini hatırlatarak, Ermeni ecdadın göstermiş olduğu vefa örneğini aynı duygularla torunlarının da göstermesini gönülden istiyor ve Ermeni yetim çocukların yaptığı bu güzelim vefa abidesi portreyi de Ermeni vekillerimizden birine hediye etmek istiyorum.

Bu vesileyle geçen yıl ebedi hayata uğurladığımız milletvekilimiz Marka Esayan’ı ve milleti sadıkanın ferdi olmuş tüm Ermeni kardeşlerimizi saygıyla anıyorum.

Değerli Milletvekilleri

Elbette istiklal mücadelesinin ölümsüz kahramanlarından bizlerin öğreneceği çok şey vardır. Ancak tarihe adını kazımış öyle iki isim var ki bunlar; omuz omuza çarpışan iki paşa, iki komutan, iki ulu çınar ve bir vatan. Vatan için çarpan iki koca yürek. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır diyen iki kahraman ikisi de Karamanlı, Karaman'ın evlatları. Bunlar Mustafa Kemal Paşa ve Kazım Karabekir Paşa. Bu iki asker ömürlerini tek bayrak altında tamamlama gayreti içerisinde yaşamış ve istikbale çok şey bırakmışlardır. Bu iki kahraman vatan söz konusu olduğunda rütbelerini bir kenara bırakıp omuz omuza savaşarak tarihin seyrini değiştirmişlerdir. İşte “vatansever nasıl olunur?” sorusunun da cevabı buradadır.

Değerli Milletvekilleri

 “Hayatta bana zevk veren hayli başarılarım vardır: En zevklisi binlerce bakımsız çocuğun hayat ve geleceğini kurtarmak olmuştur” diyen ve savaşın tüm yıkıcılığıyla dünyadan kopardıklarının ötesinde, acılarla geride bıraktığı anasız babasız Gürbüz çocuklarını gören ve büyüten paşamızın aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, minnetlerimi ifade ediyor, rahmet dualarımı gönderiyorum. Genel kurulu saygıyla selamlıyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
12°
açık
Namaz Vakti 19 Ekim 2021
İmsak 05:23
Güneş 06:42
Öğle 12:39
İkindi 15:53
Akşam 18:27
Yatsı 19:41

Gelişmelerden Haberdar Olun

@