banner877

banner919

banner921

Son Dakika
banner722

"Peygamberimiz ve Vefa Toplumu" Konulu Konferans Düzenlendi

Karaman İl Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 15 Temmuz Konferans Salonu'nda "Peygamberimiz ve Vefa Toplumu" konulu konferans gerçekleştirildi.

YEREL 20.10.2021, 12:01 20.10.2021, 12:07
195
"Peygamberimiz ve Vefa Toplumu" Konulu Konferans Düzenlendi
banner762

Konferansa, Konya İl Müftüsü Doç. Dr. Ali Öge konuşmacı olarak katıldı.

“Ey Hüdâ’dan lütf-i ihsan isteyen
Mevlîd-i pâk-i Resûlullah’a gelsin
Cennet içre Huri Gılman isteyen,
Mevlîd-i pâk-i Resûlullah’a gelsin”

dizeleriyle sözlerine başlayan Konya İl Müftüsü Doç. Dr. Ali Öge, vefanın gereği olarak bu vatanı bizlere emanet eden şehitleri rahmetle yad ettiklerini, vefa kavramının sevgide, dostlukta, arkadaşlıkta devamlılık anlamına geldiğini, zikretmenin, tefekkür etmenin ve şükretmenin vefa içerisinde yer aldığını, Peygamberimizin "Allah'a şükreden bir kul olmayayım mı" ifadesinin Rabbine karşı vefa duygusunu ön plana çıkarttığının altını çizdi.

Peygamberimizden vefa örnekleriyle sözlerini sürdüren Öge, vefalı bir peygamberin ümmeti olarak onun sünnetini yaşatmak, adını duyduğumuzda salât ü selam getirmek ve emaneti Kur'an'ı Kerim'e sahip çıkmakla vefamızı göstermeliyiz temennisinin ardından,

“Felekde hâsılı insân isen bir cânı incitme
Günahkâr olma fahr-i âlem-i zî-şânı incitme.”

dizeleriyle sözlerini tamamladı.

Din görevlilerince okunan salât ü selam eşliğinde başlayan programın açılış konuşmasını yapan Karaman İl Müftüsü Faruk Gürbüz ise, Mevlid-i Nebi Haftasının peygamberimizi anmak ve anlamak hususunda farkındalık oluşturduğunu, bu yıl içerisinde bulunduğumuz Mevlid-i Nebi Haftasında "Peygamberimiz ve Vefa Toplumu" konusunun öne çıkarılarak başta Rabbimize ve Peygamberimize karşı vefa duygularımızı harekete geçirmek, en yakınlarımızdan başlamak üzere unuttuğumuz vefa hasletini yeniden yaşanılır bir erdem olarak topluma kazandırmak gerektiğini söyleyerek konferans davetine icabet edenlere teşekkür etti.

Konferansa, Karaman Vali Yardımcısı Mehmet Özmen'in yanı sıra din görevlileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Program, Kur'an Kursu öğrencileri arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere hediye takdimi ile son buldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 09 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@