banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

Rektörü Akgül’den Dünya Ormancılık Günü Mesajı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

YEREL 20.03.2020, 13:40
164
Rektörü Akgül’den Dünya Ormancılık Günü Mesajı
banner762

Rektör Akgül mesajında şu ifadelere yer verdi: “Binlerce yıldır canlılara ev sahipliği yapan dünyamız, son zamanlarda iklim değişikliğine bağlı sorunlarla boğuşmakta olup bu sorunlar canlıların yaşamını sürdürmesi için gerekli olan orman kaynaklarının önemini hepimize bir kez daha hatırlatmaktadır. Küresel iklim değişikliklerinin etkilerini azaltmak, dünyamızın çölleşmesini ve erozyona uğramasını engellemek, doğal kaynaklarımızı korumak için, var olan ormanlık alanları en güzel şekilde yaşatmak ve dünyamıza yeni yeşil alanlar kazandırmak en önemli sorumluluklarımızdan birisidir.

Yeryüzünün ve ülkemizin en büyük servetleri arasında yer alan ormanlar, bu hayatı paylaştığımız binlerce canlıya ev sahipliği yaparak ekosistemimizin sağlıklı bir şekilde işlemesine imkân tanıyan doğal yaşam alanlarıdır. Ormanlar aynı zamanda gelecek nesillere ve diğer canlılara bırakabileceğimiz en değerli miras olup bu paha biçilmez miras, onların sağlıklı bir hayat sürmesi ve temiz bir hava solumasında önemli bir paya sahiptir.

Son olarak 2019'un güz aylarında çıkan ve 2020'de de devam eden Avustralya’daki orman yangını tüm dünyada büyük bir endişeye ve üzüntüye neden olmuştur. Nitekim üzerinde yaşadığımız dünyanın akciğerleri niteliğinde olan ormanların ve içindeki binlerce canlının yok olması tüm insanlık için büyük bir kayıptır. O nedenle ormanları ve doğal yaşam alanlarını tahrip etmeden yaşama bilincini kazanmamız gerekiyor.

21 Mart Dünya Ormancılık Günü vesilesiyle, ormanlara ve tabiata karşı duyarlılığımızın artmasını temenni ediyor; yaşadığı çevreyi koruma gayretinde bulunan, doğa dostu herkesin Dünya Ormancılık Günü'nü kutluyorum” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 04 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@