banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

Şahin: “Fikirler Projeye, Projeler Hayata Geçirilecek”

KOP İdaresi tarafından bu yıl ilk kez uygulanacak olan ‘Projem KOP ile Hayat Buluyor’ yarışması Karaman Tanıtım Toplantısı yapıldı. Bölgedeki tüm lise öğrencilerinin katılabileceği ödüllü ve proje destekli yarışmada gençler yaşadıkları dünyaya ve yarınlara iz bırakacak.

YEREL 11.04.2022, 16:46 11.04.2022, 16:47
234
Şahin: “Fikirler Projeye, Projeler Hayata Geçirilecek”
banner762

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı; Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’tan oluşan KOP Bölgesindeki tüm lise öğrencilerini kapsayan, hayata gençlerin gözünden bakabilecek, ihtiyaçlarını hissedip yaşadıkları kentlere kendi bakış açılarıyla şekil verebilmelerini sağlayacak finansman destekli ‘Projem KOP ile Hayat Buluyor’ yarışması Karaman’da tanıtıldı.

 “KOP BİZİM CAN SUYUMUZ”

Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, her gittikleri yerde KOP İdaresinin yaptığı veya destek verdiği örnek projeleri görmenin mümkün olduğunu belirterek “KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımız bildiğiniz gibi Karaman için adeta can suyu, Hayata yeni geçirilen ‘Projem KOP ile Hayat Buluyor’ proje yarışması da diğer Kalkınma İdareleri arasında yine bir ilk olma özelliğine sahip. Karaman’a ve tüm KOP Bölgesine desteklerini esirgemeyen KOP İdaresi Başkanlığımıza teşekkür ediyorum. Bu yarışmanın özellikle gençlere yönelik olması ayrı bir güzellik. Karaman Tarım ve Sanayi ağırlıklı bir il ve tamamen KOP İdaresinin ilgi alanındayız. Gençlerimizin de bu iki sektörde hazırlayacakları projelerle kentin faydasına çok güzel hikayeler yazacaklar. Bunun bir yarışma içinde olması ve desteklenecek olması ayrı bir güzellik. Gençlerimizin gözünden ilimizdeki sorunlara çözüm önerilerinin sunulacağını ve bu sorunlara katkılarda bulunulacağını bilmek bizleri mutlu ediyor. Emek ve katkılarından dolayı KOP Başkanlığımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 “GELECEĞE GENÇLERİMİZLE BİRLİKTE KOŞACAĞIZ”

KOP İdaresi olarak birlikte çalışma kültürünün gelişmesine katkı sağlamak bölgenin 2021-2023 dönemini kapsayan ‘KOP Bölge Kalkınma Programı’nı hazırladıklarını ve bu kapsamda ‘Çocukların ve gençlerin fiziksel, sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimlerini destekleyici/artırıcı, özellikle gençlerin toplumsal sorunlara yönelik çözüm üretmesi, sosyal, kültürel, bilimsel ve ekonomik kalkınmaya destek olmasını önemsediklerini kaydeden KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin; “Bizler gençlerimizin yetkin, bilgili, kültürlü bireyler olarak insani, milli ve manevi değerlerle yetişmesini ve ülkemizin kaderinde söz sahibi olmasını bekliyoruz. Gençlerimize güveniyor; onları bugünün enerjisi, yarınların teminatı olarak görüyoruz. Coğrafyamızın ve dinamik genç nüfusumuzun avantajlarını da kullanarak ülkemizi küresel düzeyde bilgi üreten ve bilgiyi katma değere dönüştüren bir güç haline getirmeliyiz. En büyük servetimiz dinamik nüfusumuz ve gençlerimizdir. Gelişmiş ülkelerin gıpta ile baktığı genç ve dinamik nüfusumuzun sunduğu fırsat penceresini ekonomik büyüme açısından en iyi şekilde değerlendireceğiz. Birlikte koşacağımız gençlerimizle yerelden başlayıp, küresel alanda yeni başarı hikâyeleri yazacağız. Bunu da başkalarını izleyen değil başkalarının örnek aldığı, dünyada adından söz ettiren sonuna kadar güvendiğimiz gençlerimizle başaracağız” diye konuştu.

 “FİKİRLER PROJEYE, PROJELER HAYATA GEÇİRİLECEK”

“Gençleri karar alma süreçlerine aktif bir şekilde dahil ederek, ülkemizin meselelerine ve çevreye duyarlı, sağlıklı ve güçlü bir gençliğin yetişmesi hedefiyle, toplumsal süreçlere katılımı için İdare olarak bugün tanıtımını yaptığımız önemli bir projeyi hayata geçiriyoruz” diyen KOP Başkanı Şahin, bölgedeki tüm lise öğrencilerin ön şartsız katılabileceği yarışmada asıl kazananın Türkiye olacağını belirterek; “Yarışma ile lise öğrencilerimizin belirlenen temalara uygun sosyal, çevreci ve kültürel alanlarda kendi ilinde gözlemlediği problem ve ihtiyaçlara uygun çözüm önerileri oluşturmasını ve bunu bir proje halinde bizlere sunmalarını bekliyoruz. Yarışmanın sonunda dereceye giren öğrencilerimiz ödüllendirilirken bölgesel ve ulusal problemlere yenilikçi, sürdürülebilir çözümler sunan, uygulanabilir ve desteklemeye uygun özgün proje fikirlerini de KOP İdaresi olarak yine kendi şehrinde hayata geçirilmesi için finanse edeceğiz” şeklinde konuştu.

 “ARTIK ÇOCUKLARIMIZIN HAYALLERİNE ORTAK OLACAĞIZ”

Karaman Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan ise 2011 yılından bu yana uzun soluklu bir süreçte KOP İdaresinin Karaman iline olan proje desteklerinin her yıl artarak devam ettiğini ifade ederek; “Bugüne kadar uyguladığımız projeler ile yeni hayata geçirilen proje yarışması arasındaki fark, daha önceleri bizler hayallerimizdekileri öğrencilerimize yansıtmaya, yürütmeye çalışıyorduk, bu kez gençlere bizzat ‘Buyurun siz hayallerinize bizi ortak edin. Biz size bu yönde katkı verelim’ diyoruz. Medeniyete yeni şeyler katmak istiyorsak yeni şeyler söylenmesi gerektiğinin farkındayız ve Karamanlı gençlerimizin de yaşadıkları bölgeye dair söyleyecekleri yeni sözleri olduğunun farkındayız. İnşallah bu anlamda çocuklarımıza gençlerimize katkı sağlar ve hayırlara vesile olur, çünkü biliyoruz ki geleceğimizin mirasçıları onlar.” dedi.

Konuşmalar ardından; ‘İklim Değişikliği’, ‘Suyun Etkin Kullanımı’, ‘Çevre Bilinci ve Sıfır Atık’, ‘Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği’, ‘Akıllı Tarım’, ‘Kırsal Kalkınma’, ‘Genç İstihdamı’, ‘Eğitimde Değişim ve İnovasyon’ ve ‘Kültürel Miras’ gibi 9 ana başlıktaki yarışma kategorileri hakkında katılımcılara bilgiler verildi. Yarışmaya katılmak isteyen gençler, 6 Nisan-23 Mayıs tarihleri arasında ‘www.projemkop.com’ internet adresi üzerinden; başvuru şartları, proje temaları ve proje hazırlama teknikleri hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilecekleri gibi geliştirdikleri projeler başvurularını da buradan yapabilecekler.

Karaman Güzel Sanatlar Lisesi Toplantı düzenlenen tanıtım toplantısına Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, Karaman Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Hüsamettin Aslan, İlçe Kaymakamları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile çok sayıda okul müdürü ve öğrenciler katıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 27 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@