banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

“Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi!”

KES Karaman Şubeler Platformu tarafından Cumhuriyet Parkında, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ile ilgili olarak basın açıklaması yapıldı.

YEREL 07.03.2022, 13:36 07.03.2022, 15:30
401
“Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi!”
banner762

Cumhuriyet Parkında gerçekleştirilen basın açıklamasında “Savaşa Hayır, Barış Hemen Şimdi” sloganları atıldı.

KES Karaman Şubeler Platformu Başkanı Lütfi Gündem, burada yaptığı açıklamada:

“Bir süredir Rusya ile Ukrayna arasında yapay olarak körüklenen gerilim bir haftayı aşkın süredir savaşa dönüştü. Rusya’nın saldırılarıyla beraber ağır bir insani yıkımla karşı karşıyayız. Bu çatışmanın kaybedeni Rusya ve Ukrayna emekçileri başta olmak üzere bölge halkları olacaktır.

Savaş, Ukrayna’ya kimin hakim olacağıyla ilgilidir. Emperyalist çıkarlar, yayılmacı ve sömürgeci hevesler savaşla sonuçlanmıştır.

Biliyoruz ki;

Savaş, ölüm, acı, gözyaşı ve yıkım demektir!

Savaş, baskı, şiddet ve sömürünün katmerlenerek artması demektir!

Savaş, emekçilerin ekmeği küçülürken zenginlerin kasalarının dolması demektir!

Savaş, emeğin haklarının tamamen ortadan kaldırılması demektir!

Savaş, iktidarların baskı politikalarına kılıf uydurulması demektir. İnsan haklarının, hukuk ve adaletin hiçe sayılmasıdır!

Savaş üzerinde yaşadığımız gezegenin, ekosistemin, doğanın tahrip edilmesi demektir!

Savaş, daha fazla, açlık, yoksulluk, göç ve dolayısıyla tüm boyutlarıyla sağlıksızlık demektir!

Savaş, artan ırkçılık, cinsiyetçilik ve ayrımcılık demektir

Öncelikle sivillerin can güvenliğini tehdit eden ağır saldırılar sürerken, Ukrayna’yı terk etmek isteyen herkese tüm komşu ülkeler sınırlarını açmalıdır. Mültecilere sınırları kapatmak veya ırkına, kökenine, inancına göre mülteci seçmek insanlık suçudur.

Savaşı durdurmak için geç değildir. Rusya kendi halkının sokaklardan yükselen barış taleplerine kulak vermeli, saldırılarını derhal durdurmalıdır. Ukrayna’daki tüm yabancı güçler geri çekilmeli, Ukrayna’daki tüm halklar kendi gelecekleri hakkında silahların gölgesinden uzak bir biçimde karar verebilmelidir.

Dünya ölçeğinde de tüm askeri paktlar dağıtılmalı, başka ülkelerdeki askeri varlıklar sonlandırılmalıdır. Silahlanmayı ve yayılmayı esas alan politikalarından vazgeçilmelidir. Bu talepler doğrultusunda ülkemizi yöneten iktidarın NATO’da genişlemeye yönelik yaklaşımına itiraz ediyoruz. Savaşı değil yaşamı ve barışı savunan bizler Rusya ile nükleer anlaşmalara son verilmesini istiyoruz. Ülke kaynaklarının savaş politikaları için kullanılmasını ve saldırgan devletleri vergilerimizle beslemek istemiyoruz.

Farklı emperyalist projelerin ve yayılmacı hayallerin çatışması emekçilere yıkım getirmekte, dünyayı ve halkları felakete sürüklemektedir. Bizler farklı emperyalist kampların yayılmacı tezlerini, savaş gerekçelerini reddediyor, savaşsız, sömürüsüz “başka bir dünya mümkün” diyoruz.

Biz Türkiye’nin emek ve demokrasi güçleri için dünyadaki tüm dostlarımızı savaşa karşı barış, silahlanmaya karşı sosyal haklar, ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı halkların kardeşliği, baskıcı iktidarlara karşı demokrasi, emeğin sömürüsüne karşı “başka bir dünya mümkün demek için” ortak mücadeleye çağırıyoruz.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ” sözü unutulmamalıdır.

Talebimiz net: Barış içinde, eşit, özgür demokratik bir ülke ve Dünya!” ifadelerine yer verdi.

Gerçekleştirilen basın açıklamasına, CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Baştuğ, CHP İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı, CHP Merkez İlçe Başkanı Ahmet Recai  Evcen ve CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Mustafa Durmaz da katıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@