banner464

Seçmek Yetmiyor, seçilmek ve yönetmek istiyoruz

Kadın Dernekleri: Seçmek Yetmiyor, Seçilmek Ve Yönetmek İstiyoruz

Seçmek Yetmiyor, seçilmek ve yönetmek istiyoruz

Kadın Dernekleri: Seçmek Yetmiyor, Seçilmek Ve Yönetmek İstiyoruz

06 Aralık 2012 Perşembe 02:19
736 Okunma
Seçmek Yetmiyor, seçilmek ve yönetmek istiyoruz
Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığında düzenlenen toplantıda yapılan açıklamada, “Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları, Türk Kadınlar Birliği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Karaman Yaşam Derneği gibi ilimizde örgütlü bulunan kadın dernekleri bir araya gelerek 5 Aralık, Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin yıldönümü nedeniyle siyasette kadın hareketine destek verilmesini istediler.

Seçme ve seçilme hakkının tanınması; Kadın Hareketinin siyaset yapmaya dair taleplerinin ve mücadelesinin devamı olarak Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde TBMM’de 5 aralık 1934 tarihinde gerçekleşmiştir.
Kadınların 19 y.y.da başlayan haklı mücadeleleri ve Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz öngörüsü sonucunda bir çok Avrupa ülkesinden daha önce seçme ve seçilme hakkı elde edilmiştir.

1908’de kurulan ilk kadın derneği,1919’da kadınların Kastamonu mitingi,1923’te Nezihe Muhittin tarafından kurulmak istenen Kadınlar Halk Fırkası ve 1923’te siyasal haklar için kurulan Türk Kadınlar Birliği gibi olguların; 1930’da yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkının,1933 ‘de muhtar ve köy ihtiyar kurulu üyeliği seçme ve seçilme hakkının, 1934’te de TBMM’de, seçme ve seçilme hakkının elde edilmesinde katkısı çok büyük olmuştur. Türkiye’nin ilk kadın milletvekilleri 1935’te CHP milletvekilleri olarak TBMM’ye girmiştir.

Aradan geçen 78 yıllık süreçte biz kadınların kazanımlarını daha da ileriye taşıması beklenirken, bugün itibariyle gelinen nokta hiç de iç açıcı değildir. Sendikaların, , TOBB, , TZOB, TESK gibi STK’ ların Yönetim Kurullarında da hiç kadın yok.

“Anayasa ve yasa önünde kadın erkek eşittir” demek, yeterli değildir. Kadınlar, anayasa ve yasalarla zorunlu kılınan özel önlemlerle desteklenip güçlendirilmedikçe, “sonuçlarda eşitlik” sağlayamıyor. Asıl olan, “sonuçlarda eşitlik” anlayışıdır . Seçme ve seçilme hakkı bir yurttaşlık hakkıdır. Anayasa ile güvence altına alınmış olan bu hak, erkek egemen yapının kontrolüne terk edilmemelidir. Bu nedenle biz kadınlar, devrimci talebimiz olan yüzde elli yani eşit hak istemini savunuyoruz. Eğitimde, siyasette, yönetim kadrolarında, karar alma mekanizmalarında yani hayatın her alanında erkeklerle eşit haklara sahip olmak istiyoruz.

CHP olarak genel merkez bu bağlamda 26 Şubat 2012 tarihinde değiştirilen Tüzük hükümleri doğrultusunda biz kadınları destekleyen cinsiyet kotasını % 33’e çıkarmıştır. Bu sadece Genel Merkez de kalmayarak il, ilçe ve gerek görülen beldelerle de kuvvetlendirilmiştir

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, eğitim, sağlık, istihdam, siyaset ve toplumda kadınların erkeklerle eşit, özgür ve dayanışma içinde yaşayabilecekleri bir Türkiye yaratmak ve cumhuriyetle kazanılmış haklarının korunarak yaşatılması için mücadele ediyoruz. Kadınların seçimle ve atamayla gelinen tüm karar ve yönetim organları da dahil olmak üzere hayatın her alanında Eşit Temsil Eşit Katılımının sağlanması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kadın erkek eşitliğini demokrasinin ve tüm toplumun güçlenmesi için olmazsa olmaz koşullardan biri olarak görüyoruz.

Biz CHP Kadınları olarak 4+4+4 eğitim sistemi ile başlayıp kıyafet serbestliği adı altında devam ettirilen kız çocuklarımızın tekrar eve kapanması,  sosyal yaşantı ve yönetimlerden uzaklaştırılması amaçlı yasa tasarılarına HAYIR DİYORUZ!...  

Bugün 5 Aralık, Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin yıldönümü. Artık seçmek yetmiyor, SEÇİLMEK ve YÖNETMEK İSTİYORUZ.!''dediler.
Son Güncelleme: 06.12.2012 19:27
Yorumlar