banner464

Türk Eğitim Sen'den Basın Açıklaması

Okul yöneticilerini değerlendirme süreci sona erdi, okul müdürlerinin puanları açıklandı.

Türk Eğitim Sen'den Basın Açıklaması

Okul yöneticilerini değerlendirme süreci sona erdi, okul müdürlerinin puanları açıklandı.

25 Ağustos 2014 Pazartesi 16:00
574 Okunma
Türk Eğitim Sen'den Basın Açıklaması
Karaman Türk Eğitimsen şube başkanı Ziya Hotamışlı öncülüğünde bir grup sendika üyesi İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

 Hotamışlı açıklamasında;''Okul yöneticilerini değerlendirme süreci sona erdi, okul müdürlerinin puanları açıklandı.. Bilindiği gibi görev süresi uzatılacak müdürler; ilçe mili eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim şube müdürleri, öğretmenler, okul aile birliği başkanı ve başkan yardımcısı ile öğrenci meclisi başkanı tarafından değerlendirildi.

Değerlendirmeye etki eden puanlar çok önemliydi. Bu noktada puanlamaya dair ciddi endişelerimiz de vardı. Zira en kıdemli ve en kıdemsiz öğretmenin değerlendirmesi (aritmetik ortalaması) 10 puan, öğretmenler kurulunca seçilecek iki öğretmenin değerlendirmesi (aritmetik ortalaması) 10 puan, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısının değerlendirmesi (aritmetik ortalaması) 10 puan, öğrenci meclis başkanının değerlendirmesi 10 puan iken; ilçe milli eğitim müdürünün değerlendirmesi 25 puan, insan kaynaklarından sorumlu ilçe milli eğitim şube müdürünün değerlendirmesi 20 puan, değerlendirilecek eğitim kurumundan ilçe milli eğitim şube müdürünün değerlendirmesi 15 puan idi. Böyle bir değerlendirmenin büyük bir hata olacağını, öğretmenlerin, öğrencinin, velinin sadece göstermelik etkisinin olacağını, asıl değerlendirmeyi büyük bir kısmının hak ederek o makamlara gelmediğini bildiğimiz siyasetin ve yandaş bürokrasinin kumandası altında olan kişilerin yapacağını açıklamıştık. Nitekim endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gördük.

Değerlendirme sonuçlarına göre; torpili olan, iktidara yakın duran, malum sendikaya üye olan okul yöneticilerine yüksek puan verilmiştir. Öğretmen, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısı, öğrenci değerlendirmesinden tam puan ya da yüksek puan alan okul yöneticilerinin büyük bir kısmı her ne hikmetse ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürlerinden çok düşük puanlar almıştır. Bunun tersi de yaşanmış, mesai arkadaşlarından düşük puanlar alanlara da- şayet yandaş ise- ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürleri tarafından yüksek puanlar verilmiş, bu kişilerin 75 puan almaları sağlanarak, görev süreleri uzatılmıştır.

20-25 yıllık okul müdürlerinin bilgisi, becerisi, kıdemi hiçe sayılmış ve bu yöneticilerin görevine son verilmiştir. Bu durum eğitimde büyük infiale, kutuplaşmalara, çatışmalara yol açacaktır. Okul yöneticiliği koltuğunda artık hak eden değil; torpili olan, kişisel ilişkilerini kullanan, siyasi ve ideolojik davrananlar oturacaktır.

Herkes takdir eder ki; bir ilçe milli eğitim müdürü ya da ilçe milli eğitim şube müdürünün, okul müdürünün yöneticilik vasıflarına sahip olup olmadığını bilmesi mümkün değildir. Üstelik 2-3 aydır şube müdürlüğü koltuğunda oturanlar, bu okul müdürleri ile hiç çalışmadan neye göre değerlendirme yapmıştır? Çok açık söylüyoruz ki; değerlendirmeler objektif değildir, siyasidir, usulsüzdür.

Milli eğitimde kadrolaşma operasyonu yapılmaktadır. Eğitimin her hücresinde kendi adamlarını görmek isteyen, kilit noktalara yandaşlarını getirmeyi hedefleyenler kapalı kapılar ardında iş çevirmiştir. “Benden olmayanı yok edeceğim” düsturuyla hareket edenler, farklı düşünenlere yaşama hakkı tanımamaya ant içmiştir. İş bilmeyen, emeği ve alın teri ile değil, siyasi hesaplarla, sendikal tercihleri nedeniyle makamlara getirilen okul yöneticileri devri başlamıştır. Okullar bir kısmı emir kulları tarafından yönetilecektir. Okullar siyasi iktidardan icazet alanların cenneti haline gelecektir. Okullar beceriksiz, yönetme kabiliyetinden yoksun kişilere emanet edilecektir.

MEB Yasası zaten kazanılmış hakları ve sosyal statüleri yok eden bir yasadır. Bu yasanın akabinde çıkarılan Yönetici Atama Yönetmeliği’nin de ucube olduğunu ilan etmiş, yönetmelikte yer alan hususların eğitim hayatımızda ciddi bir kaosa yol açacağını belirtmiştik. Hukuku yerle bir eden, kazanılmış hakları bir gecede insanların ellerinden alan bu yasa ve yasanın getirdikleri Türk milli eğitim tarihi için utanç vesikasıdır.

Herkes emin olmalıdır ki; Türk Eğitim-Sen bu işin peşini bırakmayacaktır. Sendikamız, her türlü hukuki yola başvuracak, yanlı davranan ve tetikçilik yapan ilçe milli eğitim müdürlerini, ilçe milli eğitim şube müdürlerini tespit ederek, haklarında suç duyurusunda bulunacaktır. Bu makamlar kimsenin orta malı değildir. Kişiye özel davranan, arkası sağlam olanı koruyan, milimetrik hesaplarla yandaş ordusu kurmaya heveslenenler yargı önünde hesap verecektir.

Tüm okul yöneticilerimiz bilmelidir ki; gerekçesi olmadan verilen her puan hukuka aykırıdır. Bu noktada yapılan değerlendirmede görev süresi uzatılmayan okul müdürlerimiz, haklarını hukuk önünde aramalıdır. Yapılacak şey şudur: Görev süresi uzatılmayan okul müdürleri bu işlemin tebliği veya öğrenilmesi ile birlikte dava açma süresi olan 60 gün içinde iptal davası açabilecektir. İptal davası açma süresi içerisinde Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde değerlendirme formunun istenilmesi açılacak davanın gerekçelendirilmesi için büyük önem arz etmektedir. Sendikamız da bu konuda her türlü hukuki desteği sağlayacaktır.

Soruyoruz ! Karaman’ı üniversite yerleştirme sınavlarında Türkiye birincisi yapan okul müdürlerimiz nasıl oluyor da başarısız sayılıyor ? Eğitimde pek çok ilklere , örnek başarılı çalışmalara imza atan, onlarca takdir ve teşekkür belgesi ile ödüllendirilen ehliyetli, liyakatli, fedakar, çalışkan müdürlerimiz ne oldu da elendiler ? Bu yapılanlar okullarda öğrencilere kazandırmak istediğimiz değerler eğitimiyle tezat değil midir ? Yüz akı değerli müdürlerimiz bir kalemde nasıl yok edilebiliyor ? Devlete , millete hizmet etme yolunda gece gündüz çalışan bu kutlu maarif davasında saçını ağartan müdürlerimize yapılan bu haksız muameleyi asla kabul etmiyoruz . Eğitim - Öğretimin çözülmesi gereken onca meselesi varken müdürlerimizi hedef göstermek hangi akla ve amaca hizmet etmektir ? Memleketimizde , cehalet, uyuşturucu, kadına şiddet, bölücülük, ahlaki yozlaşma,boşanma , rüşvet, hırsızlık , işsizlik, geri kalmışlık , çalışanların çalışma şartları ve maaşlarının iyileştirilmesi, vatanımızın pek çok yerinde Türk Bayrağı’na , Atatürk büstlerine , güvenlik güçlerine saldırılar yapılırken , teröristler artık şehirlerde eşkıyalık yaparken , katillerin heykelleri dikilirken kör , sağır , elsiz ve dilsizsiniz ! Siz okulları ve müdürlerimizi rahat bırakın bu meselelerle uğraşın .

21 Ağustos ; Türk Milli Eğitim tarihine kara bir leke olarak geçmiştir . Darbe, vesayet ve demokrasi bezirganlarının gerçek niyet ve yüzlerinin bir kez daha açığa çıktığı tarihtir. Türk tarihinin en büyük ve önemli zaferlerinin yaşandığı Ağustos ayı bu uygulamayla zedelenmiştir.

Ayrıca Türk Eğitim-Sen’in eylemlilik süreci de devam edecektir. Bugün İl Milli Eğitim Müdürlükleri önünde yaptığımız bu eylem dozu artacak devam edecektir. Gerekirse Türkiye’yi eylem alanına çevireceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. 76 bin okul yöneticisinin hakkını gasp ettirmeyeceğiz, haksızlık yapanlara, usulsüz uygulamalarla insanların hayatını cehenneme çevirenlere bunun hesabını en ağır şekilde soracağız,''dedi
Son Güncelleme: 25.08.2014 16:16
Yorumlar