banner877

banner919

banner928

banner990

banner957

banner722

TÜRSAB’ın, Elma Kültür Yolu Projesi İç Turizmi Canlandıracak

TÜRSAB Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanlığı’nın Konya’dan başlayıp Karaman ve Niğde’de sona eren ve üç gün süren Elma Kültür Yolu Projesinde,  güzergâhtaki gastronomi yolları görülerek yeni yerler ile harmanlanıp öne çıkarılarak turizmde yeni markalar çıkarmanın yanı sıra iç turizme bir canlılık getirilerek; bölgenin turizmin gelirinin yükseltilmesi amaçlandı.

YEREL 17.05.2022, 11:53 17.05.2022, 11:57
364
TÜRSAB’ın, Elma Kültür Yolu Projesi İç Turizmi Canlandıracak
banner762

TÜRSAB Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanlığı tarafından 14-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ve Konya’da başlayan Konya, Karaman ve Niğde illerini kapsayan “Elma Kültür Yolu” Projesine, TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir, yönetim kurulu üyesi O. Tolga Gencer, Nalan Yeşilyurt, TÜRSAB Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanı Ömer Kartın,  Başkan yardımcısı Erdal Çeri, TÜRSAB Konya B.T.K. Başkanı Özdal Karahan, TÜRSAB İstanbul Asya B.T.K. Başkanı Sedad Başalan, Türk Yemek Uzmanı ve Yazarı Sahrap Sosyal, Türk Hava Yolları Konya Satış Müdürü Ali Ensar Kılıçoğlu ve Gastronomi alanında faaliyet gösteren seyahat acentaları katıldı.

Konya Kyoto Japon Parkında kahvaltı, Çatalhöyük Neolitik Kenti gezisi, Karaman Elma Bahçeleri ziyareti, Elma Fabrikası gezisi, Elma ürünleri tadımı sonrasında Karaman Panoramik gezisi ile devam eden program, Hz. Mevlana’nın annesi Mümine Hatun’un mezarı, Karaman Müzesi, Çeşmeli Kilisesi, Tartan Konağı içinde Taşkale Seyirlik Ekibi ile eğlencesi, Manazan Mağaraları panoramik gezisi, Taşkale Tahıl Ambarları ziyareti, Obruk Peyniri hakkında bilgi alımından sonra, Niğde’ de Roma Havuzu ve Tyana Su Kemerleri Gezisi,  Bor’da Söğürme farkı ile öğle yemeği, Cappadocia Dried Meyve Kurutma Tesisi Ziyareti Elma Kuruları Tadımı ve Yöreden Elma Sirkesi Üretim ve Tadımı, Gümüşler Manastırı Gezisi ve Gümüş Sini Kafede yöresel tadımlıklar, Çamardı Dondurması ile Elmalı Dondurma Tadımı, Yeşil burç Vadisi Elma Bahçeleri Manzara Seyri ve Yeşil burç Kilisesi ziyareti Niğdelioğulları Elmalı Cezerye Tadımı ve Yöresel Ürün tadımlarından sonra Adana’da Bademlere seyir tepesinden Aladağlar ve Elma bahçeleri seyir fotoğraf molası ile Demirkazık Köyü Yufka Dürüm yanında çay ikramıyla üç süren program sana erdi.

GASTRONOMİ TURİZMİ ELMA KÜLTÜR YOLU PROJESİYLE CANLANACAK

Proje hakkında bilgi veren TÜRSAB Başkan Yardımcısı Ali Bilir, “Gastronomi turizmi Elma Kültür Yolu projesiyle iç turizmi bir canlılık getirecektir. Projenin ilk ayağı Konya, Karaman ve Niğde’de tamamlanmıştır. Her bölgede farklı projeler yürüterek, gastronomi turizmin gelişmesi için çalışmalar yapacağız. Bu çalışmalar ve projeler sayesinde seyahat acentaları turlar düzenleyerek, iç piyasayı canlandıracaktır. Bölgeler arasında da turizm geliri yükselecektir” dedi.

TURİZMİ AZ GELİŞMİŞ BÖLGELERİ TANITIP, CAZİBESİNİ ARTTIRACAĞIZ

TÜRSAB Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanı Ömer Kartın Elma Kültür Yolu proje sayesinde turizmi az gelişmiş bölgelerin tanıtılarak cazibesini attıracağını ifade ederek, “Elma Kültür Yolu projemizde amacımız, elmanın özelliklerinden başlayarak bölgelerin etnografyasından, her türlü adeti, yemek kültürünün tanımı amaçlanmıştır. Ayrıca turizmi az gelişmiş olan bölgelerimizde cazibeyi attırmayı hedefledik.  Projemiz sayesinde bölgeleri çekici hale getirmek istedik.  Özellikle elmanın hasat zamanında Karaman’a turlar düzenleyerek turlara katılanlara hasattın zevkini ve heyecanını yaşatırken, Niğde’de elma kökenli ürünleri ve içecekleri tattıracağız. Bu turlar yabancı turistlerin ilgisi çekmektedir.  Gastronomi turizmin gelişmesi ve turizmin az geliştiği bölgelerin cazibe merkezi haline gelmesi için maddi ve manevi desteğe ihtiyacımız vardır. Hükümet desteklerse büyük bir Pazar elde edeceğiz. Hükümet desteklerse turizmi az gelişmiş bölgelerde bir hareket başlar. Böylelikle bölgelerin ekonomileri ve istihdamı artacaktır” diye konuştu.

ELMA KÜLTÜR YOLU PROJESİNİN YEREL YÖNETİMLER TARAFINDAN DESTEKLENMESİYLE TURİZM GELİŞECEKTİR

TÜRSAB Konya B.T.K. Başkanı Özdal Karahan projenin yerel yönetimler tarafından desteklenmesiyle iç turizmin gelişeceğine dikkat çekerek, “TÜRSAB Gastronomi İhtisas Başkanlığı tarafından geliştirilen Elma Kültür Yolu Projesinin Konya-Karaman ve Niğde bölümünün 1.etabını tamamladık.  Turizmi az gelişmiş bölgelerin alternatif turizm destinasyonlarının geliştirilmesine TÜRSAB olarak öncülük ediyoruz.  Turizmde yeni markalar çıkaracak olan proje sayesinde seyahat acentalara satış ve pazarlama yaparak gelir elde ettikleri gibi, bölgelerde bir ekonomik hareket gelecektir. Bu projenin önemli iki ayağı vardır. Birincisi turizmin az geliştiği bölgelerde turizmin canlanmasıdır, ikincisi de yine bölgelerdeki turistik hediye yapan ve satan kadın kooperatiflerin güçlenmesini sağlayacaktır. Tabi ki projenin güçlenmesi ve alt yapısının oluşması bölgelerdeki yerel yönetimlerin desteği ve sahiplenmesiyle güçlenecektir” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 07 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@