banner877

banner919

banner990

banner957

Son Dakika
banner722

Ünver: “Gücü Olmayan Adalet Acizdir; Adaleti Olmayan Güç Zalim”

CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, yeni adli yıl nedeniyle bir mesaj yayımladı.

YEREL 01.09.2022, 11:23
61
Ünver: “Gücü Olmayan Adalet Acizdir; Adaleti Olmayan Güç Zalim”
banner762

Ünver’in mesajı şu şekilde:

“Belirtmeliyim ki yargı faaliyeti, "adalet hizmeti" kavramına indirgenerek tanımlanamaz!..

Anayasamıza göre devletin 3 temel organı vardır. Bunlar; Yasama, Yürütme ve Yargıdır. (Bkz. 1982 Anayasası - 3. Kısım) Millet egemenliği de bu 3 temel organın birbirine karşı bağımsızlığı üzerine inşa edilen kuvvetler ayrılığı prensibi ile anlam kazanır.

Kayıtsız şartsız millete ait olan egemenlik, Anayasanın koyduğu esaslara göre yetkili organları eli ile kullanılır. Egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamayacağı gibi hiçbir kimse veya organ da kaynağını Anayasadan almayan bir devlet yetkisi kullanamaz. (1982 Anayasası - Madde 6)

Unutulmamalıdır ki hukukta usûl-yöntem-şekil esastan önde gelir. Yani hukuk uygulaması sırasında, usûlde yapılan bir hata esasın da kaybedilmesine neden olabilir. Hukukun bu evrensel ilkesi tâ 1877 tarihinde yürürlüğe sokulan Mecelle'de bile "Usûl esasa mukaddemdir." şeklinde yer almıştır.

Devletin demokratikliği de ne kadar hukuk devleti olabildiği ya da olamadığı ile ilgilidir. Ünlü düşünür ve filozof Blaise Pascal adalet ve kamusal güç arasındaki dengeyi "Gücü olmayan adalet acizdir; adaleti olmayan güç ise zalim." vecizesi ile gayet vurucu bir şekilde ortaya koymuştur.

Bu bakımından yargı faaliyetini herhangi bir bakanlığın vatandaşa sunduğu kamusal hizmet gibi algılamak veya sunmak, hukukun üstünlüğünü kavrayamamak dahası hukuk devletine inanmamaktır. Hukukun üstünlüğünün ve hukuk devletinin yeniden inşası için bir fırsata dönüştürülmesi ve adil bir yıl olması dileği ile yeni Adli Yıl açılışını kutluyorum.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 04 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@