banner877

banner919

banner990

banner957

banner722

Yılların Geleneği Devam Ediyor

Karaman’ın Sarıveliler ilçesine bağlı Göktepe beldesinde yıllardır süren bulgur kaynatma geleneği halk tarafından devam ettiriyor. Hasadı yapılan buğdaylar bin bir zahmetin ardından sofraları süslüyor.

YEREL 13.07.2022, 13:34 13.07.2022, 13:38
1252
Yılların Geleneği Devam Ediyor
banner762

Karaman’ın Sarıveliler  ilçesine bağlı Göktepe beldesinde bulgur kaynatma sezonu açıldı. Yaylada kar suyu ile yetişen buğdaylar hasadının yapılmasının ardından büyük kazanlarda kaynatılıyor. Odun ateşinde kaynatılan buğdaylar süzüldükten sonra kurutulmak üzere damlara seriliyor. Kurutulan buğdaylar daha sonrasında değirmende öğütülerek sofralara getiriliyor.

Doğal bulgurlara alışan köylülerin market bulgurlarını yiyemediğini söyleyen Göktepe sakinlerinden Fadime Öztürk, 75 yaşında olmasına rağmen eziyetine katlanarak bulgur yaptığını dile getirdi.

Hazırladıkları bulgurun sofrasının vazgeçilmezi olduğunu aktaran Öztürk, bulgurun yapım süreci hakkında ise: “Toroslarda doğal bulgur kaynatmaya başlandı. Yaylalarda ilaçsız olarak kar suyu ile yetişen buğdaylara kazanlarda kaynatılıp kurutuluyor. Taşı ayıklandıktan sonra değirmende öğütülerek sofraya getiriliyor” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 01 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@