banner877

banner919

banner928

banner927

banner722

Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yılında Memleketi Karaman’da

Yunus Emre adına cami, tekke, vakıf arazileri ve işletmelerin bir arada olduğu tek şehir Karaman’da hem 2021 yılı Unesco Yunus Emre Yılı hem de memleketi Karaman’da bir kez daha hatırlatılması maksadıyla Karaman Uluslararası Yunus Emre Paneli düzenlendi.

YEREL 30.11.2021, 22:04
403
Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yılında Memleketi Karaman’da
banner762

Karaman’da da Yunus Emre’nin Karamanlılığının tüm dünyaya duyurulması ayrıca Türkçe’nin ve şiirlerindeki temaların öneminin vurgulanması amacıyla 4-7 Aralık 2021 tarihlerinde Karaman Uluslararası Yunus Emre Günleri olarak Yunus rüzgarı esecek.

Karaman Tanıtım Platformu’nun (KARTAP) düzenlediği, Karaman Uluslararası Yunus Emre Günleri, KMÜ 15 Temmuz Konferans Salonunda  Bifa, Duru Bulgur, İKEV (İstanbul Karaman Eğitim Kültür ve Sosyal Dayanışma Vakfı),  Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, İmaret Medya, Karaman Organize Sanayi Bölgesi, Modern Çikolata, Nova İnşaat , Saray Holding ve Saray Kitap-Kırtasiye katkılarıyla gerçekleşecek.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“2021 yılı UNESCO tarafından, Türk dili, kültürü ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre (1241-1321) vefatının 700. Yılı sebebiyle anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır.

Türk Edebiyatının en güçlü şairlerinden Yunus Emre gibi bir şahsiyetin hemşehrisi olmak Karamanlılar için gurur kaynağıdır. Yunus Emre H 640 M 1240 tarihinde Karaman’a 25 km uzaklıktaki Şeyh Hacı İsmail Tekkesinde doğmuştur. Yunus Emre 1320 tarihinde tüm dini büyükler gibi kendi adına oluşturulan bir zaviye, caminin olduğu yere yapılan bir türbede ölmüştür. Bu şartları taşıyan tek mekân Karaman’dadır.

Karaman’ın, Anadolu’nun ve Dünya’nın barış ve sevgi şairi Yunus Emre’nin her dizesi günümüz dünyasındaki farklı sorunlara hâlâ cevap veriyor ve günümüz insanlarına insanlığın nasıl olması gerektiğini asırlar öncesinden söylüyor. Şiirlerinde din-dil-ırk ayrımı gözetmeksizin tüm insanlığa barış, sevgi, kardeşlik, insan ve hoşgörü gibi mesajlarla çağının çok ötesine seslenmiş ve bu temaları en duru Türkçe ile işlemiştir. Şiirlerinde ki temaları anlatmak için kullandığı her dize bugün bize hala yol gösteriyor.

Yunus Emre’nin şiirleri hem içeriği hem biçimi hem de dili itibarıyla musiki ile bütünleşti. Onun ilahileriyle Türk Musîkisi önemli eserler kazandı.”

4 Aralık 2021                      Sedat Anar                     “Yunus Emre Ezgileri” Konseri

7 Aralık 2021                      İlber Ortaylı                    “Yunus Emre Tarihi” Konferansı

4-6 Aralık 2021                  Mebruke Tuncel              “Yunus Emre” Minyatür Sergisi

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 29 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@