‘Yunus Gibi’ Adlı Karma Sergisinin Açılışı Yapıldı Foto Galeri: ‘Yunus Gibi’ Adlı Karma Sergisinin Açılışı Yapıldı
746. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma etkinlikleri çerçevesinde Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından Uluslararası “Yunus Gibi” adlı karma resim sergisi düzenlendi.

Hatuniye Medresesinde düzenlenen karma resim sergisinin açılış törenine KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Yemiş ve davetliler katıldı.

Serginin açılışında konuşan öğretim üyesi Dr. Ahmet Hakan Yılmaz, “Türk Dil Bayramı etkinliklerinde valilik bizleri programa davet etti. Bizde üniversite olarak Karaman’ın her şeyine dahil olmaya çalışıyoruz. Çünkü, Karaman’ı tamam yapacak şey ilimdir, sanattır diye düşünüyoruz. Rektör hocamızın da teşvikleriyle sanatsal hiçbir faaliyeti kaçırmamaya, gerekirse yapıcısı olmaya çalışıyoruz. Yunus Emre temalı Yunus Gibi temalı bir etkinlikle katıldık ve uluslararası düzeyde yaptık. İnşallah seneye ikincisini üçüncüsünü yaparak üniversitemizin bir katma değeri olarak geleneksel hale getirmeye çalışıyoruz. Yunus diliyle öykülüyoruz bizde Yunus’u Karaman’a. O nedenle böyle bir sergiyi tertip ettik” dedi. 

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Gavgalı ise, “Böyle bir etkinlikte burada bulunmaktan gerçekten çok mutluyuz. Çünkü, Karaman’ımızı veya bizi ön plana çıkartan, Türkiye’de katma değer oluşturan etkinliklerden birisi de bu. Dolayısıyla biz her zaman Türki Dil Bayramı ile ilgili Yunus’la ilgili etkinliklerde her zaman varız. Akademisyenlerimiz de sağ olsunlar hepsi çok çalışkanlar, bizlerde her zaman onların yanındayız. Daha sonrada yapacakları bütün sempozyumlarda veya çalıştaylarda, panellerde yanlarında olacağız. Amacımız memleketimizi yani Karaman’ımızın adını veya burada yetişmiş olan ilim adamlarını, şairleri, yazarları tanıtmak. Bizim amacımız şu anda Yunus’un namını Avrupa’ya veya dünyaya duyurulmasını sağlamak. Bu yolda ne gerekirse onu da yapacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi. Kurdele kesiminin ardından katılımcılar açılışı gerçekleştirilen sergide yer alan eserleri incelediler.