banner464

Bülent Ecevit Üniversitesi’nden Kalite Çalışmalarında Önemli Adım

Türkiye’de son dönemde yükseköğretim alanında yaşanan gelişme ve büyüme süreçlerinin en dikkat çeken kurumlarından biri olan Bülent Ecevit Üniversitesi’nde önemli bir adım daha atıldı.Eğitimin kalitesinin yükseltilmesi yönündeki...

Bülent Ecevit Üniversitesi’nden Kalite Çalışmalarında Önemli Adım

Türkiye’de son dönemde yükseköğretim alanında yaşanan gelişme ve büyüme süreçlerinin en dikkat çeken kurumlarından biri olan Bülent Ecevit Üniversitesi’nde önemli bir adım daha atıldı.Eğitimin kalitesinin yükseltilmesi yönündeki...

30 Aralık 2014 Salı 15:53
80 Okunma
Bülent Ecevit Üniversitesi’nden Kalite Çalışmalarında Önemli Adım
Türkiye’de son dönemde yükseköğretim alanında yaşanan gelişme ve büyüme süreçlerinin en dikkat çeken kurumlarından biri olan Bülent Ecevit Üniversitesi’nde önemli bir adım daha atıldı.

Eğitimin kalitesinin yükseltilmesi yönündeki çalışmalarına ağırlık veren Bülent Ecevit Üniversitesi’nde Biyoloji Bölümünün akredite edilmesinin mutluluğu yaşanıyor. Bülent Ecevit Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümüne Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından 5 yıllık akreditasyon belgesi verildi.

FEDEK akreditasyonu öğretim planlarında kalite güvencesinin sağlandığını, öğretim teknikleri ve alan bilgilerinin çağın gereklerine göre uyarlandığını, bölümün eğitim öğretim ve fiziki alt yapısının yeterli olduğunu gösteriyor. FEDEK ölçütleri uluslararası standartlarda hazırlanmış ve etik değerleri önemseyen ölçütler olarak kabul görüyor. FEDEK akreditasyonunun önemi; bir akreditasyonun ötesinde kurumsal anlamda ulusal ve uluslararası standartları yakalamak noktasında da önemli katkılar sağlıyor. Fen-Edebiyat Fakülteleri programlarının akredite olması sadece bu programları değil, temel bilim derslerini verdikleri diğer fakültelerin programlarının kalitesinin yükseltilmesi için de büyük önem arz ediyor.

Fakülte Dekanı ve Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel süreçle ilgili şu bilgileri paylaştı: “Biyoloji Bölümü normal öğretim programı için 2011-2012 eğitim-öğretim yılı Bahar döneminde akreditasyon çalışmalarına başlama kararı alarak, Bölüm FEDEK komisyonlarını kurmuş ve çalışmalarına başlamıştır. Akreditasyon için gerekli kriterlerin sağlanmasına yönelik çalışmalara iki yıl süre ile devam edilmiş Biyoloji bölümü tarafından Özdeğerlendirme Raporu ve Kurum Profili hazırlanarak 2014 yılı Ocak Ayında FEDEK Akreditasyon kuruluşuna akredite olmak için başvuruda bulunulmuştur. Bu süreç boyunca Fen Edebiyat Fakültesinin araştırma, eğitim-öğretim ve fiziki alt yapısı ile ilgili eksikliklerin giderilmesine ve mevcut yapının iyileştirilmesine yönelik üniversitemiz tarafından alt yapı projeleri kapsamında özel destekler verilmiştir. 2014 yılı Ağustos ayı sonunda Özdeğerlendirme Raporu ve Kurum Profili FEDEK tarafından onaylanmış olan Bölümümüze 29 Kasım - 2 Aralık 2014 tarihleri arasında FEDEK Akreditasyon Kuruluşunun Yönetim Kurulu ve Program Değerlendiricilerinden oluşan dört kişilik heyet tarafından değerlendirme yapmak üzere ziyarette bulunmuşlardır. 2 Aralık 2014 tarihinde Değerlendirme Sonucu Raporu Rektörlüğümüzde düzenlenen kapanış konuşmasında açıklanmış, 27.12.2014 tarihinde FEDEK Akreditasyon Kuruluşu tarafından Biyoloji Bölümümüze 5 yıllık Akreditasyon belgesi verilmesi kararı alınmıştır. Bu belge ilerleyen tarihlerde FEDEK yönetim kurulu tarafından basın ile ortak yapılan bir toplantıda üniversitemize takdim edilecektir. Bu süreçte bizi teşvik eden ve destekleyen Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Özer’e şükranlarımı sunuyorum.”

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer konu ile ilgili görüşlerini şöyle ifade etti: “Bülent Ecevit Üniversitesi olarak bir taraftan eğitim-öğretim, araştırma ve topluma hizmet uygulamaları kapasitemizi artırmaya çalışırken diğer taraftan da vermiş olduğumuz tüm hizmetlerin kalitesini artırmak için çaba sarf etmekteyiz. Bu bağlamda yaklaşık üç sene önce hemen hemen tüm bölüm ve programlarımızda kalite süreçlerini başlattık. Akreditasyonla ilgili Mühendislik ve Fen-Edebiyat Fakültelerini pilot fakülteler olarak seçtik. Akreditasyon süreçleri hem iç hem de dış paydaşların aktif katılımlarını gerektiren zorlu ve uzun süreçler. Bu nedenle büyük emek gerektiriyor ve üniversite bünyesinde kalite kültürünün artmasına da önemli katkılar sağlıyor. Mühendislik Fakültesinde Maden Mühendisliği bölümümüz MÜDEK tarafından akredite oldu. 2014 yılında Geomatik ve Çevre Mühendisliği bölümlerimiz akreditasyon için MÜDEK’e başvurdular ve süreç şu anda başarılı bir şekilde devam etmektedir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümümüz 2015 yılı içerisinde akreditasyon için MÜDEK’e başvuruda bulunacak. Bu süreçler başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra 2015 yılından itibaren ilgili programlar için mühendislik programlarının akreditasyonunu yapan uluslararası bir kuruluş olan ABET’e başvuru sürecini başlatacağız. Diğer taraftan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Yabancı Diller Yüksekokulumuzun bazı bölümlerinin akreditasyonu ile ilgili süreçleri de 2015 yılında başlatacağız. Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümümüz de 2014 yılı Ocak ayı içerisinde FEDEK’e akreditasyon için başvurmuştu. Biyoloji Bölümümüzün kalitesinin FEDEK tarafından akredite edilmiş olmasından büyük mutluluk duymaktayım. Biyoloji bölümümüzün akredite olmasında emeği geçen başta Fen-Edebiyat Fakültesi yönetimi olmak üzere, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Biyoloji bölüm Başkanı Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel’i ve tüm öğretim elemanlarını, fakülte ve bölüm idari personelini, bu süreçte yer alan öğrencilerimizi, öğrenim çıktılarının belirlenmesinde katkısı bulunan dış paydaşlar ile ilgili kurum ve kuruluşları tebrik ediyorum. Fen-Edebiyat fakültemizin diğer bölümlerinin de bir an önce bu süreci tamamlayarak bölümlerini ileri dönemlerde tercih edecek öğrencilere akredite bir eğitim-öğretim programı sunmalarını diliyorum.”

Yorumlar