banner464

Zonguldak Demokrasi Platformu: “karakol Değil Okul İstiyoruz”

Zonguldak’ta Demokrasi Platformu lavuar alanında bulunan giysi pazarının yerine yapılacak olan 4 katlı karakolu protesto etti.Zonguldak Belediye Binası önünde gerçekleştirilen eylemde “karakol değil okul istiyoruz” sloganları atıldı. Zonguldak...

Zonguldak Demokrasi Platformu: “karakol Değil Okul İstiyoruz”

Zonguldak’ta Demokrasi Platformu lavuar alanında bulunan giysi pazarının yerine yapılacak olan 4 katlı karakolu protesto etti.Zonguldak Belediye Binası önünde gerçekleştirilen eylemde “karakol değil okul istiyoruz” sloganları atıldı. Zonguldak...

15 Aralık 2014 Pazartesi 17:25
45 Okunma
Zonguldak Demokrasi Platformu: “karakol Değil Okul İstiyoruz”
Zonguldak’ta Demokrasi Platformu lavuar alanında bulunan giysi pazarının yerine yapılacak olan 4 katlı karakolu protesto etti.

Zonguldak Belediye Binası önünde gerçekleştirilen eylemde “karakol değil okul istiyoruz” sloganları atıldı. Zonguldak Demokrasi Platformu Sözcüsü Erdoğan Kaymakçı yaptığı açıklamada “Bildiğiniz gibi mülkiyeti TTK’ye ait Zonguldak Merkez Lavuarı 2006 yılında yıkılmaya başlandı. Çalışmalar sırasında, TMMOB Mimarlar Odası Zonguldak Temsilciliği’nin Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvurusu sonucunda yıkım durduruldu, arta kalanlar, kurulca, “endüstri mirası” olarak tescil edilerek alan koruma altına alındı. Burayla ilgili bir proje yarışması düzenleyen Zonguldak Belediyesi birinci gelen mimari projeyi koruma kuruluna da onaylatarak imar planlarına işledi. Buna göre aksine bir karar alınmadığı sürece Lavuar Alanı’na, içinde çeşitli sosyal kültürel aktivitelerin yapılabileceği binaların yanı sıra, kent meydanı ve yürüyüş yollarıyla parklardan başka bir şey yapılamaz.

Coğrafi zorlukları nedeniyle alternatif yaşam alanı oluşturmakta zorlanılan kentimizde 400 yataklı hastane binasının, Zonguldak Adliyesi ek binasının, Gümrük Müdürlüğü eski binası yerine İl Özel İdare binasının yapımı kentsel paydaşlarla hiç paylaşılmadan karar altına alındı. Zaten son derece çarpık bir şekilde yapılaşan ve yapı yoğunluğu son derece yüksek olan kent merkezinde hem yapı, hem de trafik yoğunluğunu daha da artıracak bu kararların, kentsel yaşam kalitesini de aşağılara çekeceği çok açıktır. Bu yetmezmiş gibi şimdi de şehrin tam ortasına, İnönü Köprüsü’nün Soğuksu ayağında bulunan giysi pazarına, 4 katlı bir karakol binası yapılmak isteniyor. Valiliğin bu talebi Belediye Meclisi’nin gündemine gelmiş bulunuyor. Giysi pazarının bulunduğu alan Zonguldak Lavuar Alanı Projesi’nin bir parçasıdır. Bu talebin karşılanması halinde projenin bütünlüğü bozulmakla kalmayacak başka taleplerin ve yapılaşmanın da önü açılacaktır. Böylece Zonguldak Belediyesi’nin halka verdiği bir sözü yerine getirmesi fiilen mümkün olmayacaktır. Mevcut haliyle buraya yapılacak bir yapı kent trafiğini ve görselliğini de önemli ölçüde etkileyecektir. Ayrıca o civarda yükselecek bir yapı kentin zaten tıkalı olan rüzgâr koridorlarını tümden işlemez hale getirecektir. Bunu kabul etmiyor, Lavuar Alanı Projesi’nin bütünlüğüne müdahale anlamına gelecek tüm girişimlere karşı çıkacağımız ilan ediyoruz.

Buranın mevcut haliyle kente hiç yakışmadığının da farkındayız. Zonguldak Belediyesi pazar esnafı temsilcileri ile bir araya gelerek yeni yapılan Soğuksu Pazarı içinde kente yakışır modern bir giysi pazarı oluşturmalı, proje uygulamaya geçinceye kadar burası yeşil alan olarak halkın hizmetine sunulmalıdır. Zonguldak Valiliğine sesleniyoruz, lütfen, güvenlik gibi kent yaşamı için önemi olan bir konunun arkasına saklanarak kenti bir oldubitti ile karşı karşıya getirmeyin. Yapılacak her türlü hizmet günü birlik kararlarla değil paydaşlarla birlikte kentin yarınları da düşünülerek planlanmalı ve karar alma süreçlerine sivil toplum örgütleri de dâhil edilmelidir.

Son olarak Belediye Meclisi’nde buranın karakola dönüştürülmesi kararının alınmasına karşı çıkan Meclis Üyesi arkadaşlarımızın sonuna kadar arkasında olduğumuzu belirtiyor, gerekirse kararın alınacağı meclis toplantısına katılarak karar alınmasını engelleyeceğimizi ilan ediyor, tüm Zonguldak halkını ve başta Kent Konseyi olmak üzere tüm sivil toplum örgütlerini duyarlılığa davet ediyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından grup olaysız şekilde dağıldı.

Yorumlar