Yozgat Kalkinma Vizyonu Calistayi

- Kalkınma Bakanı Yılmaz: "Türkiye 2023 vizyonu ve daha ötesini gerçekleştirecekse bunu sadece belli büyük illerin, belli yörelerin kalkınmasıyla değil, bütün ülkenin kalkınması ve gelişmesiyle başaracaktır" - "SODES'te bugüne kadar 5,7 milyon lirayla 44 projeye destek olduk. Bundan sonra da bu sosyal projelere destek olmaya devam edeceğiz"

Yozgat Kalkinma Vizyonu Calistayi

banner390

YOZGAT (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Türkiye 2023 vizyonu ve daha ötesini gerçekleştirecekse bunu sadece belli büyük illerin, belli yörelerin kalkınmasıyla değil, bütün ülkenin kalkınması ve gelişmesiyle başaracaktır" dedi.

Yılmaz, bir otelin konferans salonunda Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından düzenlenen "Yozgat Kalkınma Vizyonu Çalıştayı"nda yaptığı konuşmada, nereye gideceğini bilmeyen bir gemiye hiçbir rüzgarın fayda etmeyeceğini ifade etti.

Önce nereye gidileceğinin tayin edilmesi gerektiğini ve nerede olunduğunun bilinmesi gerektiğini dile getiren Yılmaz, bu tür çalıştaylarla bunların belirlenebileceğini, bu çalışmalarda belli kişilerin fikirlerinin yansıtılmadığını, ilgili bütün tarafların katılım sağladığını söyledi.

Yozgat'ın bu çalıştayları yapmasının takdir edilmesi gereken bir durum olduğuna dikkati çeken Yılmaz, şunları kaydetti:

"Türkiye 2023 vizyonu ve daha ötesini gerçekleştirecekse, bunu sadece belli büyük illerin, belli yörelerin kalkınmasıyla değil, bütün ülkenin kalkınması ve gelişmesiyle başaracaktır. Her ilimizin, bölgemizin potansiyelini iyi değerlendirerek yerel aktörlerle harekete geçirmesi gerek. Burada yapılan çalışmalar sadece Yozgat'ın kalkınmasına değil ülkemizin de daha genel kalkınmasına katkı sağlayıcı çalışmadır. Biz buna kapsayıcı kalkınma diyoruz. Herkesi içine alan, bütün kesimleri içine alan, herkesin katkıda bulunduğu ve nimetlerinden de bütün kesimlerin faydalandığı kalkınma."

Yılmaz, kalkınma yönündeki değerlerin aktif şekilde kullanılması gerektiğini, kullanılmayan şeyin korunamayacağını, bu açıdan tarihi değerlerin bilinçli şekilde kullanılarak korunup kalkınmaya katkı sağlanması gerektiğini vurguladı.

Kalkınmada kültür ve tarih turizmi dışında jeotermal turizmin de çok önemli bir yere sahip olduğuna işaret eden Yılmaz, "Jeotermal, gerçekten çok önemli bir kaynak. Turizm yaparsınız, tarım için kullanabilirsiniz, enerjide, ısıtmada, seracılıkta başka alanlarda kullanılabilir. Dolayısıyla muazzam bir kaynak. Hem iyi tespit edip hem de iyi projelendirerek turizmde kullanmakta fayda var. Bu konuda yapılacak çalışmalara her zaman destek olmaya hazırız" diye konuştu.

- Ulaşım konusunda en avantajlı iller arasında

Ulaşım ve ulaşılabilirliğin kalkınmanın olmazsa olmazları arasında yer aldığını anlatan Yılmaz, bu anlamda Yozgat'ın çok avantajlı bir kent olduğunu belirtti.

Yılmaz, bu avantajlardan en önemlisinin hızlı tren olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Hızlı tren, bırakın Türkiye'nin diğer illerini dünyada çok az ülkede olan bir imkan. Bu sadece insanlara daha konforlu bir seyahat imkanı getirmiyor. Bölgeye yatırımcı gelmesi, rekabet gücünün artması açısından da çok önemli bir alt yapı. Türkiye'nin çekirdek ağı dediğimiz ana omurgası Yozgat'tan geçiyor. Bu büyük avantaj. Mutlaka ekonomik katma değere dönüştürülmesi gerekiyor. Hem OSB hem de yeni havalimanı için düşünülen alanı inceledik. Ulaştırma Bakanlığımızla inceliyoruz. Yakın bir gelecekte uygulama projesini de hazırlayacağız. Yozgat bu alt yapıyı da kazanmış olacak. Ulaştırma anlamında çok önemli çalışmalarda orta vadede sonuç alacağımızı görüyorum. Bunu iyi değerlendirmek gerekiyor. Yozgat ulaşım konusunda Türkiye'nin en avantajlı illeri arasında yer alıyor."

- SODES Projesi

Sosyal Destek Projesi (SODES) ile daha çok kalkınmaya yönelik olması için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Yılmaz, "Özellikle gençler ve kadınların kalkınma sürecine daha fazla katkıda bulunması için projelere önümüzdeki dönemlerde de destek olacağız. Normalde sadece Doğu ve Güneydoğu'da uyguluyorduk. Kısıtlı sayılarda başka illere de yaydık 2013 sonrasında. SODES'te bugüne kadar 5,7 milyon lirayla 44 projeye destek olduk. Bundan sonra da bu sosyal projelere destek olmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Yılmaz, 21. yüzyılın en önemli sektörlerinden birisinin de tarım ve hayvancılık olduğunu, bu alandaki yatırımları da önemsediklerini ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.