KMÜ'de Konferans

Türkiye Sevgisi İmandandır Konulu Konferans Verildi

KMÜ'de Konferans

banner390
 Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Yazar Ebubekir Kurban’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Türkiye Sevgisi İmandandır’ konulu konferans düzenlendi. Genç Vizyon Öğrenci Topluluğunca organize edilen konferansa Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin Karaca, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.
“Türkiye’yi sevmek aşk ile olur”

Karamanoğlu Mehmetbey Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansta konuşan Yazar Ebubekir Kurban, kalabalık bir ailede yetiştiğini ve ailesi ile çevresinde yaşadığı olaylardan etkilenerek, ‘Türkiye sevgisi imandandır’ demeye başladığını söyledi. Kurban, “İbadeti de, sevgiyi de, imanı da aşk ile yapmak gerekir. Türkiye’yi sevmek de aşk ile olur.” dedi.

“Türkiye bana göre biricik bir ülkedir”

Körfez Savaşı’nın yaşandığı dönemlerde savaşın televizyonlardan canlı olarak yayınlandığını hatırlatan Ebubekir Kurban, “Orada çocuklar ölürken, insanlar savaşı ve çocukların ölümünü elinde kumanda ile yatarak izliyorlardı. Daha sonrasında ise başka bir kanaldaki bir programda eğlenebiliyorlardı. Bu insanlık ayıbı böylesine meşrulaştırılmıştı insanların gözünde.” diye konuştu.

Zalimlere mutlaka ses çıkarmak ve her zaman karşı durmak gerektiğini vurgulayan Kurban, “Dünyanın zalimleri Türkiye’yi sevmiyorlar. Fakat her şeye rağmen bu ülkenin insanları tebessüm etmeye devam ediyor. Türkiye bana göre biricik bir ülkedir.”

“Önce Karaman’ı, sonra Türkiye’yi sevmeliyiz”

Zalimler ve onların kavramlarıyla çatışmanın cereyan ettiği yeri ‘Türkiye’ olarak ifade ettiğini dile getiren Ebubekir Kurban, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin olmadığı bir dünya düşünemiyorum. Türkiye’nin olmadığı bir dünyayı sevemiyorum. Dünyanın gözü bizim ülkemizde. Hakikat ile aramızdaki perdeyi kaldırmak için önce yaşadığımız şehri, Karaman’ı sevmeliyiz. Daha sonra ülkemizi, Türkiye’mizi sevmeliyiz. Ülkemizin maddi ve manevi değerlerine sahip çıkmalıyız, bu değerlerimizi koruyarak onları sevmeliyiz ve yaşatmalıyız.”

“Ülkesini sevmeyen dünyanın oyuncağı olur”

Kendisine hayatı boyunca yöneltilen ‘Yalnızca Türkiye üzerinden konuşursan, dünya insanı olamazsın’ eleştirilerine ‘Ülkesini sevmeyen insan dünyanın oyuncağı olur’ şeklinde cevap verdiğini dile getiren Ebubekir Kaplan, “Türkiye’de bazı insanlar ülkesinin öneminin farkında değiller. Yabancıların bizimle hiçbir ortak yanı yok. Onlarla konuşabileceğimiz hiçbir şeyimiz yok. Aile yapılarımız farklı. Hiç kimsenin, hiçbir şeye inanmadığı ülkelerde insanlar her şeye inanıyor. Milli ve manevi varlığımızı iyi öğrenip onun kıymetini bilmeliyiz.” dedi.

“Türkiye’yi sevmeden Müslüman olunamayacağını iddia ediyorum”

“Belki çok büyük bir iddia olacak ama ben Türkiye’yi sevmeden Müslüman olunamayacağını iddia ediyorum.” diyen Kurban, “Allah’ın bizi yarattığı yerde, ailemizin olduğu yerde kalbimiz atmıyor ve bu ülkenin heyecanını yaşamıyorsak ülkemizi sevemeyiz. Türkiye’de yaşayan insanlar olarak karnımızı doyurup Allah’a şükretmek yetmez. Ülkemizin kıymetini bilmek, çalışmak ve sürekli ilerlemek zorundayız.” şeklinde konuştu.

Yazar Ebubekir Kurban’a plaket verilmesi ve Kurban’ın kitaplarını imzalamasının ardından etkinlik sona erdi.

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.