banner417
banner425
16 Şubat 2016 Salı 11:19
21 Okunma
Küçükbaş hayvancılık sektörü büyüyor
banner416

AKSARAY (AA) - Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Ayhan, "Türkiye'de küçükbaş hayvancılık her yıl yüzde 10-12 büyüyor. 81 ilde 230 binin üzerinde koyun ve keçi yetiştiricimiz var" dedi.

Ayhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de hayvancılık denildiğinde özellikle büyükbaş hayvancılığın akla geldiğini ancak sektörde küçükbaş hayvancılığın da önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Türkiye'de küçükbaş hayvancılığın gelişmekte olduğunu ifade eden Ayhan, "Türkiye'de küçükbaş hayvancılık her yıl yüzde 10-12 büyüyor. Sektör büyüme trendine girdi. Şu an itibarıyla 81 ilde 230 binin üzerinde koyun ve keçi yetiştiricimiz var. Koyun ve keçi yetiştiricileri, özellikle kriz dönemlerinde hayvancılığın sigortası durumundadır. Küçükbaş hayvan yetiştiricileri aza kanaat eder" dedi.

-"Fiyatlar yükseldi, et getirelim' anlayışını doğru bulmuyoruz" -

Türkiye'de dönem dönem kırmızı etle ilgili çok da sağlıklı olmayan tartışmaların yapıldığını belirten Ayhan, şöyle devam etti:

"Birtakım çıkar çevreleri, özellikle kırmızı et açığının olduğuna yönelik tartışmalar çıkarıyor. Bunun önüne geçmek için hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvan sayısını artırmamız gerekiyor. Biz küçükbaş hayvan etinin damızlık materyalinin, koyun ve kuzuda ithal edilmesini istemiyoruz. Türkiye'nin, bunu üretebilecek potansiyeli var. Bizler yerli üreticiyi savunuyoruz. Bakanlığımız da özellikle küçükbaş hayvancılık noktasında böyle düşünüyor. Birliklerimiz de bu kanat içerisinde. Et açığının karşılanmasında küçükbaş hayvancılık önemli bir misyonu yerine getiriyor. 'Fiyatlar yükseldi, et getirelim' anlayışını kesinlikle doğru bulmuyoruz."

Muhabir: Özkan Beyer

Anahtar Kelimeler:
Ekonomi
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426