6. Uluslararası Arapça Yarışması

KAYSERİ (AA) - Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneğince koordinasyonu yürütülen 6. Uluslararası Arapça Yarışmaları kapsamında İmam Hatip Liseleri...

6. Uluslararası Arapça Yarışması

banner390

KAYSERİ (AA) - Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Akademi Lisan ve İlmi Araştırmalar Derneğince koordinasyonu yürütülen 6. Uluslararası Arapça Yarışmaları kapsamında İmam Hatip Liseleri Arapça Yarışması Türkiye yarı final ve finalleri Kayseri'de gerçekleştirildi.

Liseler arasındaki yarışmalarda Arapça şiir okuma ve Arapça hikaye canlandırma kategorilerinin finalleri yapılırken bilgi yarışması kategorisinin iki ayrı oturumda yarı finalleri düzenlendi. 

Ayrıca, müsabakaların uluslararası bölümünde uluslararası şiir ve uluslararası metin canlandırma yarışmalarının finalleri gerçekleştirildi.

Arapça Yarışmaları Koordinasyon Kurulu Üyesi Adem Varıcı, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen törende yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 81 ilden 805 imam hatip lisesi, 917 imam hatip ortaokulu olmak üzere toplam bin 722 okuldan 21 bin 512 öğrencinin yarışmalara katıldığını söyledi.

Liseler arasındaki bilgi yarışması kategorisinde 650 okulda 8 bin 548 öğrenci, şiir kategorisinde 681 okuldan 2 bin 797 öğrenci, metin canlandırma yarışmasında 349 okuldan bin 469 öğrencinin il elemelerinde ter döktüğünü belirten Varıcı, öğrencilerin bölge yarışmalarından sonra Kayseri'deki finale katıldığını ifade etti.

Yarışmaların uluslararası bölümüne ise Kayseri, Konya ve İstanbul'daki üç uluslararası imam hatip lisesi ile 53 ayrı ülkeden 266 öğrencinin katıldığını bildiren Varıcı, Arapçayı öğretmek ve sevdirmek adına uluslararası katılımlı bir yarışma düzenlemekten mutluluk duyduklarını söyledi.

Yarışmalarda dereceye girenler şu şekilde sıralandı:

İmam Hatip Liseleri Arapça Şiir Okuma Kategorisinde, Çorum Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci, Şanlıurfa Haliliye Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ikinci, Sakarya Anadolu İmam Hatip Lisesi üçüncü oldu.

İmam Hatip Liseleri Arapça Metin Canlandırma Kategorisinde, Batman Merkez Mehmet Şimşek Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci, Şanlıurfa Haliliye Anadolu İmam Hatip Lisesi ikinci, Samsun Bafra Anadolu İmam Hatip Lisesi ise üçüncülüğü elde etti.

İmam Hatip Liseleri Bilgi Yarışması yarı finalleri birinci oturumunda, Samsun 19 Mayıs Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci, Adana Seyhan Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi ikinci oldu.

Bilgi yarışmasının ikinci oturumunda ise Konya Selçuklu Mahmut Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi birinciliği, İstanbul Bahçelievler Anadolu İmam Hatip Lisesi de ikinciliği elde etti. Bilgi yarışması bir ve ikinci oturumunda dereceye giren okullar, cuma günü Türkiye finallerinde ter dökecek.

Dereceye girenlere madalya ve katılım belgesinin yanı sıra çeşitli hediyeler verildi.

Yarışmaların uluslararası bölümünde yarışan ülkelerin dereceleri cuma günü düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.