banner417
banner425
22 Ekim 2014 Çarşamba 18:33
33 Okunma
Atlasjet’ten Kokpite Yenilik
banner416
Atlasjet, tüm uçaklarında en yeni teknolojik yatırımı Elektronik Uçuş Çantası (Electronic Flight Bag) sistemini kullanmaya başladı.

Atlasjet, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. ile birlikte geliştirdiği ve tüm uçaklarında kullanmaya başladığı AeroTab™ EFB (Electronic Flight Bag - Elektronik Uçuş Çantası) sistemini düzenlediği bir basın toplantısı ile tanıttı. Atlasjet CEO’su Orhan Coşkun, bu sistemle birlikte kokpitte kağıt doküman bulundurma devrinin artık kapandığını belirtti.

Bütün uçuş bilgilerinin ve gerekli dokümanların artık 50 kiloluk çantalar içinde değil bir tablette elektronik ortamda toplandığını belirten Coşkun “STM ile yaklaşık bir buçuk yıl kadar çalıştık. Çalışma sonunda öyle bir ürün ortaya çıktı ki ben bile inanamadım. Ben iddialı bir şey söyleyeceğim. Kusura bakmayın, bunun dünyada başka bir örneği yok. İşin algoritması çok önemli. Yani ne istiyorsun. Yazılımcı onu araştırıyor. Ben neyi istiyorum, neyi hayal ediyorum. Mühendisin işi de onu tasarlamak. Benim gördüğüm şey şu; neyi istediklerimizi çok iyi anlatmış. STM hayallerin ötesine geçmiş. Hayal edilenden daha fazlasını yaratmış Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de bizim önümüzü açtı. Çok önemli. Bize bu sistemi 6 ay süreyle test amaçlı kullanmak için izin verdiler. STM’nin en büyük avantajı bu sistemi tam o süre içinde 160 tane pilotun kullanmasıdır. Test edildi. Oradan çok güzel fikirler geldi. Dünyada hiç böyle test edilmiş sistem yok” şeklinde konuştu.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426