banner417
banner425
11 Şubat 2015 Çarşamba 12:18
61 Okunma
Beyşehir Gölü'nde avlanmaya kar molası
banner416

KONYA (AA) - Türkiye'nin en önemli tatlı su ürünü üretim merkezlerinden Beyşehir Gölü'nde avlanma faaliyetleri, kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle durdu.

Geçimini Beyşehir Gölü'nden temin eden balıkçılar, kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle mesaisine ara verirken balıkçı tekneleri kıyılarda parka çekildi.

Beyşehir Gölü'nde avcılık faaliyetlerinin durmasının ardından tezgahlardaki tatlı su balığı miktarı da azaldı.

- Fiyatlar yine de yüksek değil

Balık satıcısı Bahtiyar Çorum, Beyşehirli balıkçıların ağır kış şartları nedeniyle avlanmaya çıkamadığını belirtti. Hava şartlarının düzelmesi halinde balıkçılık faaliyetlerinin tekrar başlayacağını ifade eden Çorum, şunları kaydetti:

"Daha önce iriliğine göre kilosu 8-10 lira arasında satılan pullu sazan 12 lira ve üzerinde fiyata satılıyor. Senatör diye bilinen iri levrekte ise fiyatlar 12 liradan 15-18 liraya kadar çıktı. Bu şartlara göre fiyatlar aşırı yüksek değil aslında. Havalar düzeldiğinde balığa çıkanların sayısı arttığında fiyatların yeniden eski seviyelerine düşmesini bekliyoruz."

Çorum, avlanma yapılamadığından tatlı su balığının tezgahlarda azalmasıyla esnafın da deniz ürünlerinin satışına ağırlık verdiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426