banner417
25 Aralık 2014 Perşembe 12:45
29 Okunma
Bodrum'da kaçak göçmen operasyonu
banner416

MUĞLA (AA) - Bodrum'da yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Kalimnos Adası'na geçmeye çalışan 24 kaçak yakalandı.

Alınan bilgiye göre, sabah saatlerinde ilçeye bağlı Yalıkavak Mahallesi Paşa Limanı'ndan hareket eden yaklaşık 8 metre uzunluğundaki fiber tekne, limandan çıktıktan kısa süre sonra su almaya başladı.

Durumu fark eden tekne kaptanı, botu döndürerek limana yanaştırdı. Sahil Güvenlik ekiplerinin de takibinde olan kaçaklar, polis ekiplerinin de desteğiyle Paşa Limanı'nda yakalandı.

Ekiplerce gözaltına alınan Afgan, Eritre, Myanmar ve Suriye uyruklu 24 kaçak, Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü Yalıkavak Polis Merkez Amirliğine getirildi. Kaçakların daha iyi bir yaşam sürebilmek için Avrupa'ya kaçmaya çalıştıkları öğrenildi. 

Kaçaklardan Ali Rıza Hüseyini, gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 yıldan bu yana Türkiye'de kaldığını belirterek, "Benim 2 çocuğum var. Ben vatandaşlık istiyorum. Bize vatandaşlık verilmiyor. Bu yüzden mecburen kaçacağız. Bana neresi vatandaşlık verirse ben oraya gideceğim. Avrupa'yı tercih ediyorum" dedi.

Kaçakçılık ve Organize Şube ekiplerine teslim edilen 7'si çocuk 2'si kadın 24 kaçağın, ifade işlemlerinin ardından sınır dışı edilmek üzere Muğla Yabancılar Şubesine sevk edileceği bildirildi. 

Yorumlar

banner315

banner412

banner411

banner337

banner296

banner64