banner417
banner425
17 Eylül 2015 Perşembe 12:17
32 Okunma
Çankırı'da
banner416

ÇANKIRI (AA) - Kurtuluş Savaşı'nda silahların cepheye ulaştırıldığı yolun canlandırılması amacıyla Çankırı'da düzenlenen "İstiklal Yolu Yürüyüşü"nün bu yıl 7'ncisi yapılacak.

Kurtuluş Savaşı'nda cepheye silah ve erzak taşınan İstiklal Yolu'nun Çankırı ili sınırlarında kalan bölümünde gerçekleştirilen yürüyüş, bu yıl 24-25 Ekim tarihlerinde düzenlenecek.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlenen 7. İstiklal Yolu Yürüyüşü ile ilgili istişare toplantısında yaptığı konuşmada, Kastamonu'nun İnebolu ilçesinden başlayan yolun, Çankırı üzerinden geçerek Kurtuluş Savaşı'ndaki cepheye kadar uzandığını söyledi.

Yolun Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerine harç taşınan yol olduğunu vurgulayan Özcan, "Bu yolun Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında çok önemli rolü vardır. Bu yolda Türk toplumu bir araya gelip, geleceği için mücadele etmiştir" dedi.

Yaşlısından gencine birçok insanın bu yolda görev aldığını dile getiren Özcan, yolda birçok kadının da gecesini gündüzüne katarak bu topraklar için mücadele ettiğini anlattı.

Genç kuşaklara bu yolda yaşananları anlatmak için her yıl yürüyüş düzenlediklerini belirten Özcan, "Bu topraklar kolay bir şekilde bizim olmadı. Bu topraklar için büyük mücadeleler verildi. Bunu genç kuşaklara anlatmalıyız. Bunun için hep birlikte yürüyeceğiz" diye konuştu. 

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426