banner417
banner425
02 Mart 2016 Çarşamba 13:23
10 Okunma
Diyarbakır'da provokasyona karşı önlemler artırıldı
banner416

DİYARBAKIR (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, önceki gün "Çarşamba günü saat 16.00'ya kadar her yerde bütün mahallelerde halkımız kendini hazırlamalı. 'Benim gözümün önünde, benim burnumun dibinde bir katliam yapılmasına izin vermeyeceğim, şehrimin bu şekilde yakılıp, yıkılmasına izin vermeyeceğim' demeli ve herkes bulunduğu yerden Sur'a doğru yürümelidir" şeklindeki ifadeleri üzerine, vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması amacıyla Diyarbakır Valiliği tarafından kent genelinde ilave önlemler alındı.

İlçeye giriş yasaklandı

Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, ilçeye provokasyon amaçlı giriş yapılmasının önlenmesi amacıyla Sur'a saat 12.00'den itibaren ikinci bir emre kadar ilçede ikamet eden vatandaşların dışında girişlerin yasaklandığı bildirildi.

Bu kapsamda ilçeye giriş yapılan güvenlik noktalarında vatandaşlar kimlik kontrolünden, araçlar da detaylı incelemeden geçiriliyor.

Huzur ve güven ortamının bozulmasını önlemeye yönelik tedbirler çerçevesinde kente girişler de kontrollü sağlanıyor. Güvenlik güçlerince oluşturulan noktalarda kontrollerini sürdüren ekipler, olası saldırı ve provokasyonların önüne geçmek için çalışmalarını titizlikle yürütüyor.

Vali Aksoy'dan sağduyu çağrısı

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, dün Valilikte düzenlediği basın toplantısında, sokağa çıkma yasağı kararını sivillerin zarar görmemesi için aldıklarını, güvenlik güçlerinin sivil hassasiyetini ön planda tuttuğunu belirterek, bölgede sık sık teröristlere "teslim ol", sivillere "tahliye" çağrısı yapıldığını anımsatmıştı.

Diyarbakır'da vatandaşlara izinsiz gösteri ve yürüyüş çağrıları yapıldığına işaret eden Aksoy, vatandaşlardan bu çağrılara karşı sağduyu beklediklerini bildirmişti.

Anahtar Kelimeler:
Türkiye
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426