Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Kayseri'de

KAYSERİ (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "40 yaşına kadar 45 yaşına kadar hiç mübalağasız doktora muayene olamayan vatandaşlarımızın artık yılda 7-8 kez muayene olabildikleri bir Türkiye oluşturuyoruz" dedi.Bazı...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Kayseri'de

banner390

KAYSERİ (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "40 yaşına kadar 45 yaşına kadar hiç mübalağasız doktora muayene olamayan vatandaşlarımızın artık yılda 7-8 kez muayene olabildikleri bir Türkiye oluşturuyoruz" dedi.

Bazı programlara katılmak üzere Kayseri'ye gelen Yıldız, Talas ilçesinde İzzet Bayraktar 112 Acil ve Aile Sağlığı Merkezi'nin açılışına katıldı.

Merkezin hayırlı uğurlu olmasını temenni eden Yıldız, emeği geçenlere de teşekkür etti.

Sağlık çalışanlarının 14 Tıp Bayramı'nı kutlayan Yıldız, "Tıp Bayramı'nın nasıl oluştuğunu biliyoruz. Aslında bir bayramdan kaynaklanmıyor. 1919 yılında İstanbul'u işgal eden işgal kuvvetlerine karşı doktorların, tıbbiyelilerin bir araya gelerek Haydarpaşa'da Türk Bayrağı'nı göndere çekerek, o işgale karşı olan bir isyandan kaynaklanıyor. Çanakkale şehitlerimizin özellikle bir dönem tamamen tıbbiyelilerden olduğunu düşünürsek, kendilerini bu vesileyle Allah'tan rahmet diliyorum" diye konuştu.

AK Parti iktidarı döneminde sağlık alanında büyük atılımlar  yapıldığını vurgulayan Yıldız, şöyle devam etti:

"Türkiye özellikle son 13 yılda geliştirdiği hizmetleri tıp dünyasında, sağlık sektöründe de ilerletti. Hastanelerimizin konforunu ve hastalarımızın daha çok hizmet alabilmesinin önünü açtık. 40 yaşına kadar 45 yaşına kadar hiç mübalağasız doktora muayene olamayan vatandaşlarımızın artık yılda 7-8 kez muayene olabildikleri bir Türkiye oluşturuyoruz. Sağlık alanında yapılan toplam harcama miktarı 13 yıl önce 13 milyar lira seviyesindeyken bugün artık 70 milyar lira seviyesine ulaştı. Sağlık Bakanlığına ayrılan bütçe de aynı şekilde 2,2 milyar liradan 19 milyar liraya ulaştı. OECD ülkeleri arasında Türkiye sağlık hizmetleriyle ve sağlıktaki dönüşümle beraber çok önemli bir yere geldi. Dünyada sağlıkta örnek gösterilen ülke haline geldi."

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için hükümet olarak çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Yıldız, sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerine de zam yapıldığını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen Yıldız, daha sonra merkezi gezerek, yetkililerden bilgiler aldı.

 

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.