Engellilere "temsili askerlik" uygulaması

KAYSERİ/KIRIKKALE/SİVAS (AA) - Kayseri, Kırıkkale ve Sivas'ta engelliler bir günlük askerlik yapmanın heyecanını yaşadı.Kayseri İl Jandarma Komutanlığı'nda düzenlenen törenle 19 engelli temsili askerlik yaptı.  Kışlaya aileleriyle...

Engellilere

banner390

KAYSERİ/KIRIKKALE/SİVAS (AA) - Kayseri, Kırıkkale ve Sivas'ta engelliler bir günlük askerlik yapmanın heyecanını yaşadı.

Kayseri İl Jandarma Komutanlığı'nda düzenlenen törenle 19 engelli temsili askerlik yaptı.  

Kışlaya aileleriyle gelen engelliler, asker tıraşı edildikten sonra üniformalarını giydi. Temel askerlik konusunda eğitim alan engelliler, nöbet kulesinde bir süre silahla nöbet tuttuktan sonra yemin etti. 

Terhis belgelerini alan engelliler, nöbette aileleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Zihinsel Engellilerin Eğitimi, Rehabilitasyonu ve İstihdamı Derneği Başkanı Hasan Aykülteli, askerlik çağına gelen engellilerin bir gün için bile olsa askerlik yapma heyecanı yaşadıklarını söyledi.

Engelli ailelerinin temsili askerlik uygulaması için günler öncesinden hazırlık yapıp, çocuklarını gerçekten askere gönderiyormuş gibi kına gecesi düzenlediklerini anlatan Aykülteli, "Bu da onları mutlu ediyor. Ailelerimizin ve çocuklarımızın mutluluğunu görmek de bizi mutlu ediyor. Bundan sonraki yıllarda bize başvuran ve askerlik çağı gelen gençlerimizi düzenli olarak buraya getirerek bir gün de olsa askerlik yapıp o duyguyu tatmalarına yardımcı olacağız" dedi.  

- Kırıkkale

Temsili askerlik uygulaması kapsamında Kırıkkale'de de 11 engelli vatandaş, bir günlük temsili askerliğin heyecanını yaşadı.

Mühimmat Komutanlığı'nda düzenlenen yemin törenine, engellilerin yanı sıra aileleri ve Vali Ali Kolat, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Kaya ve Belediye Başkanı Mehmet Saygılı da katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından engelliler, yemin etti. 

Engelliler adına konuşan Adem Koç, bugün kendileri için hazırlık yapan herkese teşekkür ederek, bir gün için bile olsa askerlik yapmanın kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

Temsili askerlik uygulamasına katılan Yasin Taha da yaş kütüğüne plaket çaktı.

Garnizon Komutanı Kaya, yürekleri vatan aşkıyla dolu, gönüllü Mehmetçiklerin şanlı bayrağın gölgesinde, aziz şehitlerin huzurunda askerliğin ilk adımı olan yemin törenini icra ettiklerini belirterek, "Artık sizler, 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır' diyen kahramanlarımızın vatan, millet ve bayrak uğruna savaşarak destanlar yaratan yiğitlerimizin, ölümden korkmadan kanlarıyla toprağı sulayan vatandaşlarımızın, atalarımızın evlatları olarak tarihe yön veren büyük Türk milletinin birer askeri oldunuz" dedi.

 Etkinlik, engelli askerlere terhis belgelerinin verilmesinin ardından tören geçidiyle sona erdi.

- Sivas

Sivas'ta da 30 engelli, bir günlük temsili askerlik uygulaması kapsamında eğitim alarak ant içti.

5. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı General Şükrü Kanatlı Kışlası'na aileleriyle gelen engelliler, askeri bot ve kamuflajları giydikten sonra eğitim alanına çıktı.

Kışlada vatani görevini yapan askerlerden temel askerlik eğitimi alan engelliler, asker selamı vermeyi, ''rahat'' ve ''hazır ol'' komutlarında nasıl durulacağını öğrendi. Eğitimleri ilgiyle takip eden aileler, zaman zaman da çocuklarına yardımcı olmaya çalıştı. 

Sivas Garnizon ve 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır, eğitim alanında temsili askerlik uygulamasına katılan engellilerle bir süre sohbet etti. Sağır, burada sigara içtiğini gördüğü engelli askerden sigarayı bırakması konusunda söz aldı. 

Eğitimin ardından engelliler, yemin töreninin yapılacağı salona geçti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, engelliler ellerini Türk bayrağı ve silahların üstüne koyarak ant içti. 

Sivas Valisi Alim Barut, birliğe ilk katılan engelli Serkan Okyay'a katılım belgesi ve çeşitli hediyeler verdi. 

Tuğgeneral Sağır, törende yaptığı konuşmada, askerlik yapamayan engellilerin Garnizon Komutanlığına gelmelerinin kendilerini duygulandırdığını ifade etti. 

Ailelerin de bugünü unutamayacaklarını dile getiren Sağır, engelli vatandaşların bir günlüğüne de olsa askerlik heyecanını yaşadığını ve bunun gözlerinden belli olduğunu belirterek, "Bugün onlar için çok önemli bir gün. Temsili dahi askerlik görevini yapmaya, yüreklerinde besledikleri vatan sevgisini göstermeye, vatan ve millete hizmet için her türlü engeli ortadan kaldırabileceklerini göstermeye geldiler. Sizler bugün, kahramanlığını dünyaya kabul ettirmiş, tarihi şan ve şerefle dolu Türk Silahlı Kuvvetlerinin birer üyesi oldunuz" diye konuştu. 

Temsili askerlik yapan engellilere, ailelerine ve protokol üyelerine asker karavanasından yemek ikramında bulunuldu. 

Törene Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Jandarma Komutanı Albay Okçin Akşit ve İl Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan da katıldı. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.