banner417
07 Kasım 2014 Cuma 16:02
8 Okunma
Gümüşhane’de Maden İşçileri Valiliğe Yürümek İstedi
banner416
Gümüşhane’nin merkeze bağlı Demirkaynak köyündeki Koza Altın İşletmeleri’nde çalışan ve madende faaliyetlerin durması nedeniyle uzun bir süredir işsiz kalan işçiler valiliğe yürümek istedi.

Cuma namazının ardından Zafer Meydanı’nda toplanan yaklaşık 100 işçi Hükümet Konağı önüne çıkmak istedi. Bir süre Emniyet yetkilileriyle görüşen işçiler Valilik’te yetkili biriyle görüşmek için Hükümet Konağı önüne çıkmak isteyince kısa süreli arbede yaşandı.

Çevik Kuvvet ve Emniyet güçleri tarafından girişte durdurulan işçiler ikna edilerek tekrar Zafer Meydanı’na gönderildi. Burada işçilerden seçilen 4 temsilci İl Emniyet Müdürü Orhan Kar ile görüştü.

Aslan Kalyoncu, Savaş Okçu, Cengiz Demirci ve Şakir Kaban’dan oluşan işçi temsilcileri 7 aydır yaklaşık 700 işçinin işsiz olduğunu belirterek, “Yedi aydır bekliyoruz. Biz devlete karşı gelmiyoruz. Devlet haini de çıkmaz bizden. Yedi aylık süre içerisinde herhangi bir sonuç alamadık. Eğer şirket yanlış yapıyorsa ceza yazsınlar, 600-700 kişiyi mağdur etmesinler. Yedi aydır bu kadar insan mağdur oldu” ifadelerini kullandı.

Emniyet Müdürü Orhan Kar ise, problemlerin çözüm şeklinin Valilik önüne yürüyerek veya Vali bey ile görüşmek olmadığını dile getirerek, “Bazı sorunlar var, onlarla ilgili araştırmalar yapılmış. Sizin bilmediğiniz şeyler var. Size bunlar açıklanacak. Birkaç gün daha bekleyin, Vali Bey tarafından çağrılacak ve görüşeceksiniz. Ekmek aramanın şekli bu değil. Vali Bey de uğraşıyor, biz de uğraşıyoruz” diye konuştu.

Daha sonra Zafer Meydanı’nda bekleyen işçilere açıklama yapan Aslan Kalyoncu, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar’ın önümüzdeki hafta bütün işçilerin katılacağı bir toplantı tertip edeceklerine dair söz verdiğini söyledi. Kalyoncu, “Biz o toplantıda derdimizi Valimiz de olmak üzere şehrin idarecilerine anlatacağız. Firmayla ilgili sıkıntıların olduğu bize ifade edildi. Önümüzdeki hafta içi uygun bir günde bu konularla ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak bu sıkıntılarımızı onlara anlatacağız” dedi.

Valilik önünden ayrılan grup daha sonra AK Parti İl Başkanlığı’na gitti. Burada bir süre bekledikten sonra Merkez İlçe Başkanı Ömer Zor’la konuşan işçiler 7 aydır işsiz olduklarını ve kendilerine verilen sözlerin tutulmasını, yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesini istedi. Zor da işçilerin talep ettiği Milletvekilleriyle randevu konusunu halledeceğini, diğer konuları da ilgili makamlara ileteceğini söyledi.

Yorumlar

banner315

banner412

banner411

banner337

banner296

banner64