banner417
banner425
20 Şubat 2016 Cumartesi 10:36
10 Okunma
'Güvenli bölgeden yanayız'
banner416

BERLİN (AA) - Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye'de, müzakere yoluyla sivil halkın kendini güvende varsaydığı sınırlı bölgelerin belirlenmesinden yana olduklarını söyledi.

Merkel, Brüksel’de iki gün süren AB Lider Zirvesi’nden sonra düzenlediği basın toplantısında, zirvenin ikinci gününde İngiltere-AB ilişkileriyle Suriye ve Libya’daki gelişmeleri ele aldıklarını belirtti.

Suriye’ye ilişkin Münih’te bir hafta önce insani yardımlar konusunda varılan anlaşmanın yerine getirilmesini ve Halep’e insani yardımın ulaşmasına olanak sağlanmasını önemli bulduklarını ifade eden Merkel, Suriye’nin bazı bölgelerine bu yardımın gitmesinin başarıldığını ancak özellikle sembolik anlama sahip Halep konusunda çalıştıklarını kaydetti.

"Suriye'de, müzakere yoluyla sivil halkın kendisini güvende varsaydığı sınırlı bölgelerin belirlemesinden yana görüşlerimizi ifade ettik" diyen Merkel, buna örnek olarak Türkiye sınırının yakınındaki Azez şehrini gösterdi.

Cenevre’de yeniden görüşmeler yapıldığını ifade eden Merkel, “Bu konunun ön planda olması lazım. On binlerce kişi bombalanacaklarından dolayı korku ve endişe duyuyorsa, tam da bu bölgelerin bombalanmamasının mümkün olması lazım. Esed rejimini ve onun destekçilerini burada müzakere yoluyla çözümü mümkün kılmaya özellikle davet ettik” diye konuştu.

Şansölye Merkel, bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de telefonda görüştüğünü belirterek, kısa bir zaman içinde 28 AB üyesi ülke ve Türkiye ile bir zirve yapılacağını bildirdi. Burada kendileri için uygulanması konusunda önceliği olan AB-Türkiye ortak eylem planının görüşüleceğini aktaran Merkel, bu zirvenin tam tarihinin belli olmadığını kaydetti.

İngiltere'nin AB ile anlaşmaya varması

Almanya Şansölyesi, İngiltere'yi AB'de tutacak uzlaşıya tüm üyelerin destek vermesinin ardından kendilerinin Başbakan David Camoran'a ülkesinin AB'de kalması için kampanya yürütmesi amacıyla bir paket verdiklerine inandığını söyledi.

Uzlaşıya istekli olunduğunu ifade eden Merkel, İngiltere'nin AB'de kalma hedefinin bu uzlaşıyı haklı çıkarttığını dile getirdi.

Anahtar Kelimeler:
Dünya
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426