banner417
banner425
29 Aralık 2014 Pazartesi 09:52
26 Okunma
İzmir’in Kentsel Dönüşümü Almanya Fraunhofer Enstitüsü’nde Tartışıldı
banner416
İzmir Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Deniz Orhun ve Prof. Dr. Emrah Orhun’un İzmir özelinde gerçekleştirdiği e-Katılım ve kentsel değişim çalışmaları, Fraunhofer Sistemler ve Yenilikçilik Araştırma Enstitüsü’nde düzenlenen çalıştayda tartışıldı.

İzmir Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Deniz Orhun ve Yazılım Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Emrah Orhun, Avrupa’nın en büyük uygulamalı bilimler araştırma ve geliştirme organizasyonu olan Fraunhofer Enstitüleri arasında yer alan ve Almanya Karlsruhe’de yenilikçilik konusundaki çalışmaları ile öne çıkan Fraunhofer Sistemler ve Yenilikçilik Araştırma Enstitüsü’nde düzenlenen “yenilikçilik, bölgeler ve politikalar: Metropolitan evrimler hakkında ne bilmeli ve sormalıyız?” başlıklı çalıştaya davet edildi. Çalıştaya katılan öğretim üyeleri burada, İzmir’de yenilikçilik ve kentsel dönüşüm hakkında bir sunum yaptı.

e-Katılım ve kentsel değişim konularında yaptıkları çalışmanın sonuçlarının İzmir’de kentsel yenilikçilik için yeterli katılımın olmadığını gösterdiğini belirten araştırmacılar, İzmir’in yenilikçilik ekosistemini güçlendirmek için İzmir Üniversitesi’nde kurmak istedikleri “Yaşayan laboratuvar” hakkında bilgi verdi. Fransa, Almanya, Kanada ve İspanya’dan araştırmacıların, şehir plancılarının ve lisansüstü öğrencilerin katıldığı ve Fraunhofer Sistemler ve Yenilikçilik Araştırma Enstitusü ile Strasbourg Üniversitesi ortaklığında düzenlenen 7. evoREG çalıştayında ayrıca, Alsas bölgesindeki ve Kanada’daki kentlerin yenilikçilik kapasitelerinin arttırılması için yapılan çalışmalar değerlendirildi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426