banner417
banner425
24 Ekim 2014 Cuma 09:32
25 Okunma
Karadenizli Zekası Yine Şaşırttı
banner416
Ordu’da bir vatandaş 3 günde yapılabilen elma pekmezini tırpan motoruyla bir günde elde edebiliyor.

Kabadüz ilçesinde yaşayan Recep Kahraman isimli vatandaş bahçelerde ot biçmek için kullanılan tırpan motoruyla elmaları önce marmelat yapıyor, daha sonrası ise pekmeze dönüştürüyor.

Üç yıldır aynı yöntemle pekmez yaptığını aktaran Recep Kahraman, tırman motorunu kullanarak marmelada dönüşen elmaların aromasının kaynatılarak elde edilenden daha lezzetli olduğunu kaydetti. Uyguladığı yöntem ile zamandan, yakıttan ve işçilikten büyük kar elde ettiğini belirten Kahraman, şunları söyledi:

“Bilinen yöntemlerle pekmez yapıldığında günlerce meyveler kaynatılır, ciddi anlamda zaman ve işçilik gerektirir. Ancak uyguladığım bu yöntemle elmaları kısa süre içerisinde marmelat haline getiriyor, çok uzun zamanda yapılabilecek bu işi birkaç saat içinde tamamlıyorum. Ardından marmelattan elde ettiğim suyun pekmeze dönüşmesi için kaynatmaya başlıyoruz. Normal şartlarda 3 günde yapılabilen pekmez, bu şekilde 1 günde yapılıyor. Zamandan, yakıttan ve işçilikten kar etmek isteyen herkese bu yöntemi tavsiye ediyorum”

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426