Kırşehir'deki olaylarla ilgili davalar

- "Teröre lanet yürüyüşü" sonrasında çıkan olaylarda yakılan ve tahrip edilen bir parti binası ile 4 iş yeriyle ilgili açılan davaların Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesinde birleştirilmesine ilişkin süreç başladı

Kırşehir'deki olaylarla ilgili davalar

banner390

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir'de, 8 Eylül'de düzenlenen "teröre lanet yürüyüşü" sonrasında çıkan olaylarda tahrip edilen ve yakılan iş yerleri ile parti binasıyla ilgili farklı mahkemelerde açılan davaların, Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesinde birleştirilmesine ilişkin süreç başladı.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, soruşturmaları tamamlanan iş yerleriyle ilgili farklı mahkemelerde "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme, kasten adam öldürmeye teşebbüs, mala zarar verme, iş yeri ve mülk dokunulmazlığını ihlal etme, siyasi parti binasına zarar verme, kanuna aykırı gösteri ve yürüyüş düzenleme, yönetme" suçlarıyla farklı mahkemelerde 5 dava açıldı.

Kitabevinin yakılması Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesinde, HDP Kırşehir İl Başkanlığı binası, tatlı salonu, çay ocağı ve bir avukatlık bürosunun tahrip edilmesiyle ilgili davalar da Kırşehir 3. Asliye Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı.

3. Asliye Ceza Mahkemesi, önce HDP il binası ile aynı binada bulunan avukatlık bürosu davalarını aynı dosyada birleştirdi. Mahkeme, daha sonra tatlı salonu, çay ocağı ve HDP il binasıyla ilgili dosyaları, olaylar arasında fiili ve hukuki birliktelik olduğu gerekçesiyle Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesindeki kitabevinin yakılması dosyasıyla birleştirme kararı aldı.

Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi, görevsizlik kararı nedeniyle gönderilen 3 dava dosyasının birleştirme talebini görüşerek karara bağlayacak. Mahkemenin birleştirme kararlarını kabul etmemesi halinde dosyalar Yargıtay'a gönderilecek. Yargıtay Uyuşmazlık Dairesi, dosyaların birleştirilmesi talebini görüşerek son kararı verecek.

Hem Ağır Ceza Mahkemesi hem de Asliye Ceza Mahkemesindeki davalarda yargılanan bazı sanıkların avukatı Bülent Demirbaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, dosyaların Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesinde birleştirilmesi kararlarına saygı duyduklarını söyledi.

Demirbaş, "Bu hukuki bir süreçtir ancak bu süreçte tutuklu sanıkların mağdur edilmemesi gerekir. Birleştirme kararı verilen Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesinde benzer suçlardan yargılanan sanıkların tahliyesine karar verilmiştir. Asliye Ceza Mahkemesinin göndermek istediği Ağır Ceza Mahkemesi zaten bu suçlardan tahliye verdi. Burada tahliye verilmemesi mağduriyettir" dedi.

Sanık avukatları olarak birleşmeye muvafakat vermediklerini dile getiren Demirbaş, "Müşteki avukatı önce muvafakat verdi. Ancak, Ağır Ceza Mahkemesinde birleştirmeye muvafakat etmediğini ve çelişkiye düştüğünü hatırlatmamız üzerine 'Ben de muvafakat etmiyorum' diyerek ifadesini değiştirmiştir" diye konuştu.

 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.