banner417
banner444
28 Temmuz 2015 Salı 12:31
33 Okunma
Leylekler Konya Ovası'nda
banner416

KONYA (AA) - Konya'nın Beyşehir ilçesinde, biçerdöverlerle ekili alanlarda yapılan hasadın ardından açığa çıkan çekirge ve böceklerin peşindeki leylek sürüleri, renkli görüntülere neden oluyor. 

Beyşehir-Isparta karayolu çevresinde hububat tarlalarında hasat devam ediyor. Hasat sırasında tarlalara inen leylek sürüleri, ürünlerin toplanmasının ardından ortaya çıkan çekirge, böcek ve farelerle besleniyor.

Biçerdöver operatörü Ahmet Pırtık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarlada çalışırken sık sık bu manzara ile karşılaştığını, Beyşehir Gölü kenarında yazı geçiren leylek kolonileri için hasat döneminin bir fırsat olduğunu anlattı. 

Pırtık, "Başka bölgelerde bu manzarayı görebilmek pek mümkün değil. Leyleklerin biçerdöverin arkasından ilerleyişi güzel görüntü oluşturuyor. Çevreden geçenler, bu manzarayı görünce durup fotoğraf çekiyor" dedi. 

Hüyük Ziraat Odası Başkanı Hürriyet Şahin de hububat döneminde leyleklerin, biçerdöverleri izleyerek biçilen ürünlerin arasındaki çekirge, böcek ve tarla fareleriyle beslenerek bir nevi tarla temizliği yaptığını dile getirdi.

Anahtar Kelimeler:
LeylekHasatçekirge
Yorumlar

banner315

banner428

banner432

banner411

banner337

banner439

banner296

banner426