Leylekler Konya Ovası'nda "çekirge" mesaisinde

KONYA (AA) - Konya'nın Beyşehir ilçesinde, biçerdöverlerle ekili alanlarda yapılan hasadın ardından açığa çıkan çekirge ve böceklerin peşindeki leylek sürüleri, renkli görüntülere neden oluyor. Beyşehir-Isparta karayolu çevresinde hububat...

Leylekler Konya Ovası'nda

banner390

KONYA (AA) - Konya'nın Beyşehir ilçesinde, biçerdöverlerle ekili alanlarda yapılan hasadın ardından açığa çıkan çekirge ve böceklerin peşindeki leylek sürüleri, renkli görüntülere neden oluyor. 

Beyşehir-Isparta karayolu çevresinde hububat tarlalarında hasat devam ediyor. Hasat sırasında tarlalara inen leylek sürüleri, ürünlerin toplanmasının ardından ortaya çıkan çekirge, böcek ve farelerle besleniyor.

Biçerdöver operatörü Ahmet Pırtık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarlada çalışırken sık sık bu manzara ile karşılaştığını, Beyşehir Gölü kenarında yazı geçiren leylek kolonileri için hasat döneminin bir fırsat olduğunu anlattı. 

Pırtık, "Başka bölgelerde bu manzarayı görebilmek pek mümkün değil. Leyleklerin biçerdöverin arkasından ilerleyişi güzel görüntü oluşturuyor. Çevreden geçenler, bu manzarayı görünce durup fotoğraf çekiyor" dedi. 

Hüyük Ziraat Odası Başkanı Hürriyet Şahin de hububat döneminde leyleklerin, biçerdöverleri izleyerek biçilen ürünlerin arasındaki çekirge, böcek ve tarla fareleriyle beslenerek bir nevi tarla temizliği yaptığını dile getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.