SGK açıkladı: Erken emeklilik müjdesi geldi!

SGK açıkladı: Erken emeklilik müjdesi geldi!

SGK açıkladı: Erken emeklilik müjdesi geldi!

Milyonlarca işçiye tanınan yıpranma hakkından yararlanmak için en az 3600 gün çalışma şartı esnetilecek ve 2008'den önceki çalışma süreleri de yıpranma hesabında dikkate alınacak. Bu yolla erken emekli olma 2.5 yıl öne çekilecek.
2008'den önceki sistemde, yıpranma hakkıyla kazanılan sürenin tamamı yaş haddinden de indiriliyordu. 5 yıl fiili hizmet süresi zammı alan kişinin yaş haddinde 5 yıl indirim yapılıyordu. 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008'den itibaren yaş haddinden düşülecek süre, yıpranma ile kazanılan sürenin yarısına indirildi. Posta'nın haberine göre böylece, 5 yıl yıpranma hakkı bulunanların yaş haddinde en fazla 2.5 yıl indirim yapılıyor. 52 yaşında emekli olacak kişi bu sayede 49.5 yaşmda emekli olabiliyor. 
SGK DAİRE İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA 
Konuyla ilgili SGK Daire Başkanlığından yapılan açıklamaya göre; konunun gündemde olduğunu ve üzerinde çalışılıp düzenlemelerin yapıldığı ifade edildi. 
10 YILLIK ÇALIŞMA ŞARTI!
Su altında çalışanlar, Emniyet ve, MİT mensubu, itfaiyeci, gazeteci, madenci, demir-çelik işçileri başta olmak üzere milyonlarca çalışanın yıpranma hakkı var. Yıpranma hakkı, erken emekli olmayı sağlıyor. Yani yıpranma süreleri emeklilik için gerekli yaş haddinden düşülüyor. Yıpranma ve yaş haddinden indirim hakkı için yıpranmaya tabi işte en az 3600 gün (10 yıl) çalışma şartı aranıyordu. 
SGK, bu konuda kolaylık sağladı
Buna göre; 3600 gün hesabında, 1 Ekim 2008 öncesi yıpranmaya tabi olmayan çalışma süreleri de dikkate alınacak. 2008 öncesi ve sonrası çalışma sürelerinin toplamı 3600 gün olanlar, 2008'den sonraki yıpranma sürelerini yaş haddinden indirip, daha erken emekli olabilecekler. Yıpranmadan yararlanan kişilere, çalıştıkları her 360 gün için 60 gün ile 180 gün arasında değişen sürelerde fiili hizmet süresi zammı veriliyor. Daha fazla emekli maaşı, çalışanları iki türlü etkiliyor. Fiili hizmet süresi zammı olarak da bilinen yıpranma, toplam prim gün sürelerine eklenerek daha yüksek maaş almayı sağlıyor. İkincisi, yıpranma süreleri yaş haddinden indirim yaparak erken emekliliğin yolunu açıyor. Örneğin; 360 gün çalışmaya karşılık 90 gün olan yıpranma hakkıyla 20 yıl çalışan 25 yıl çalışmış kabul ediliyor. Emekli maaşı 20 değil 25 yıla göre hesaplanıyor.
Yeniakit

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
huseyın - 10 ay önce
Pekı faprıkada cakısanlar ne olcak hem 12 saat calısılıyor hemde daha yorucu artı ozel sektor artı yıpranma payıymıs suymus buymus yok mıllet 60 yasında emeklı olması ıcın caba sarfedılıyor kutfen bızede bı care bulun
Avatar
Mehmet Aydın - 10 ay önce
Ben 01/01/1988: den bu yana fabrika işçisiyim 01/01/2013: te emekli olmayı hak ettiğim halde yaşa takıldım bel fıtığı kasık fıtığı ameliyat ları oldum işimin ağır olması sebebi ile bu yıpranma payı bu özel sektör de çalışan lara neden yok onlar Bulgaristan vatandaş ı mı
Avatar
Suleyman - 10 ay önce
Her kanunlar sigortalilara göre çıkıyor bu gariban esnaflar göre bir kanun yokmu bizler insan degilmiyiz bizler ne zaman emekli olacak maaş almadan geberip gidecez
Avatar
bilal-ozturk - 9 ay önce
Bu ülke; memur,işci devlet, özel sektör ayrımları bittimi düzelir. Ben iktidar gelsem herkesi devlet memuru yaparım.olay kendiliginden düzelir.