banner417
banner425
11 Mart 2016 Cuma 15:14
12 Okunma
Suriyeli muhalifler Cenevre görüşmelerine katılacak
banner416

ANKARA (AA) - Suriye muhalefetinin geniş tabanlı oluşumu Müzakere Yüksek Komisyonu (MYK), 14 Mart'ta Cenevre'de Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde düzenlenecek görüşmelere katılacağını duyurdu.

MYK'dan yapılan yazılı açıklamada, muhaliflerden oluşan müzakere heyetinin 14 Mart'ta Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde Cenevre'de düzenlenecek görüşmelere "önşartsız" olarak katılacağı bildirildi.

Açıklamada, BMGK'nın 2254 sayılı kararının 12, 13 ve 14. maddelerinin uygulanmasına ilişkin Uluslararası Suriye Destek Grubu taahhütlerinin hemen ve şartsız olarak yerine getirilmesi çağrısı yapıldı.

Cenevre-1 Bildirisi'nde üzerinde anlaşılan ilkelerin temel alınacağının vurgulandığı açıklamada, kısmi ve geçici ateşkesin tam olarak uygulanmadığına da dikkat çekildi.

Cenevre-1 Bildirisi tarafların karşılıklı rızasına dayalı şekilde belirlenmiş isimlerden oluşan tam yetkili bir geçiş hükümeti kurulmasını, ateşkes sağlanmasını, tutukluların serbest bırakılmasını ve abluka altındaki bölgelere insani yardım ulaştırılmasını öngörüyor.

MYK'nın açıklamasında "Uluslararası toplum Suriye'deki trajedinin sonlandırılmasında net ve kararlı olmalıdır. Suriye halkı hala bombardıman, kuşatma, keyfi tutuklamalar, zorunlu göçe maruz bırakılıyor" denildi.

"Rejim halkın temel haklarını hala ihlal ediyor"

Açıklamada ayrıca MYK Başkanı Riyad Hicab'ın şu ifadelerine yer verildi:

"Rejim halkın temel haklarını hala ihlal ediyor. Cinayetlerine devam ediyor. Siyasi süreci baltalayarak, muhalif güçleri diplomatik sürecin dışında bırakarak, DAEŞ gündemini öne çıkarmak istiyor."

Anahtar Kelimeler:
Dünya
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426